Aşırı kilolu ve obez bireylerde akupunktur ve NLP uygulamalarının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of effectiveness of acupuncture and NLP applications in overweight and obese persons
- Tez No: 544110
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN TAŞTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Aşırı Kilolu ve Obez Bireylerde Akupunktur ve NLP Uygulamalarının Etkinliğinin Karşılaştırılması Giriş ve Amaç: Obezite, besinler ile alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olması sonucunda vücut yağ kitlesinin, yağsız vücut kitlesine oranla artması ile meydana gelen kronik bir hastalıktır. Obezite tedavisinde birçok seçenek bulunmaktadır. Bunlardan biri olan akupunkturun etkinliği tüm dünyada kabul görmekte ve akupunktura olan ilgi giderek artmaktadır. Çalışmamızda aşırı kilolu ve obez hastalarda kilo verme üzerine akupunktur ve NLP (Neuro Linguistic Programming) uygulamalarının etkinliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 15 Mart 2018-15 Haziran 2018 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Akupunktur ve Tamamlayıcı Tıp Yöntemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATYAM)'a zayıflama amacıyla başvuran gönüllü hastalar alındı; vücut kitle indeksi 25-40 kg/m2 ve yaş18-65 yaş arasında olan, hipertansiyon, kalp hastalığı, endokrin anomali (diabetes mellitus, hipotiroidi vb.), alerjik ve immunolojik hastalık vb. gibi kronik hastalığı olmayan gönüllü 60 katılımcı. Tüm hastalara kilo verme ve sağlıklı beslenme konusunda bilgi verildi. Yaşam tarzı değişiklikleri anlatıldı. Hastalara uygulanması düşünülen akupunktur ve NLP yöntemleri hakkında detaylı bilgi verildi. Hastalara hangi tedavinin uygulanacağını kendileri seçtiler. Her iki grupta da planlanan süre ile tedaviye devam eden ve planlanan süreyi tamamlayan hasta sayıları ardışık olarak 30 olunca çalışma sonlandırıldı. Her hasta için toplam izlem süresi 90 gün idi. Birinci gruba (n=30) haftada bir olmak üzere 3 ay boyunca toplamda 12 seans kulak akupunktur tedavisi uygulandı. İkinci gruba (n=30) ise haftada bir olmak üzere 3 ay boyunca toplamda 12 seans NLP teknikleri anlatıldı ve hastalara bu teknikleri nasıl uygulayacakları ile ilgili bilgi verildi. Her iki gruba da beslenme alışkanlığı kazandırmak için diyet programı ile birlikte haftada en az 4 gün, en az 30 dakika olacak şekilde düzenli spor yapmaları önerildi. On beş gün ara ile (2 seans) seans öncesi boy, vücut ağırlığı, kan basıncı ve kalp hızı kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza katılan hastaların %70'i (n= 42) kadın %30'u (n=18 ) erkek idi.
Özet (Çeviri)
Comparison of effectiveness of acupuncture and NLP applications in overweight and obese persons Introduction and aim: Obesity is a chronic disease that develops as a result of excessive energy intake. Many treatment options are present for treatment of obesity. Effectiveness of acupuncture is known in all world, and its popularity is increasing. In present study we aimed to compare the effectiveness of acupuncture and NLP (Neuro Linguistic Programming) applications on weight loss in overweight and obese persons. Methods: The study group is consisted of 60 volunteers with a body mass index between 25-40 kg/m2, and age between 18 and 65. None had hypertension, endocrine pathologies, allergic and immunological diseases. They were the patients of ATYAM, who wanted medical help for weight loss. Study period was March 15, 2018- June 15 2018. All patients were informed in terms of healthy eating and weight loss. Required changes in life style are defined. Diet programs were given, and an exercise program (at least four days in a week, at least 30 minutes) was advised. Information about acupuncture and NLP applications are given, and each patient selected one of them as his treatment option. When the patient number reached to 30, who completed the treatment, in each group the study was ended. Total treatment period was 90 days for each patient. In first group ear acupuncture (12 sessions) was applied. In second group NLP techniques were defined during 12 sessions. With 15-days intervals (2 sessions) height, body weight, blood pressure and heart rates were measured. Results: Of the participants 70% (n=42) were male.