27Al, 28Si füzyon yapı malzemeleri için çift diferansiyel proton emisyon tesir kesitlerinin hesaplanması
Calculation of double differential proton emission cross sections for structural fusion materials 27Al, 28Si
  1. Tez No: 544109
  2. Yazar: GÖZDE DEMİRELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR ORUNCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Füzyon reaktörünün yapısal geliştirilmesinde, 14 MeV'lik nötronların reaktör elemanlarına (ilk duvar, koruma vb.) çarpmasıyla oluşan nükleer reaksiyon sonucu çıkan çeşitli hafif yüklü parçacıkların çift diferansiyel tesir kesiti (DDX) verilerine gereksinim ortaya çıkmıştır. Bu veriler, hem reaktörün modellemesi esnasında hem de daha sonra kullanımı esnasında oluşabilecek yapısal deformasyonların belirlenmesinde faydalı olacaktır. Bu tez çalışmasında, 28Si ve 27Al hedef çekirdeklerinin 14 MeV'lik nötronlarla bombardımanı sonucunda çift diferansiyel proton emisyon tesir kesitleri, TALYS 1.8 nükleer reaksiyon kodu kullanılarak teorik olarak hesaplanmıştır. Bu hesaplanan teorik tesir kesitleri, Uluslararası EXFOR nükleer veri kütüphanesindeki mevcut deneysel tesir kesiti değerleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, TALYS 1.8 kodunda Direkt, Bileşik ve Denge-Öncesi reaksiyonlarının ayrı ayrı tesir kesitleri bulunarak toplam tesir kesitine katkıları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the structural development of the fusion reactor, the need for double differential cross section (DDX) data of various lightly charged particles emitted by the nuclear reaction of 14 MeV neutrons to reactor elements (first wall, blanket etc.) This data will be useful in determining the structural deformations that may occur during both reactor modeling and later use. In this thesis, double differential proton emission cross sections of the 28Si and 27Al target nuclei resulting from bombardment with 14 MeV neutrons were theoretically calculated using the TALYS 1.8 nuclear reaction code. These calculated cross-sections are compared with the experimental cross-section values available in the EXFOR nuclear data library. In addition, in TALYS 1.8 code, contribution of direct, compound and pre-equilibrium reaction cross sections were found and reaction process was investigated.