Şanlıurfa koşullarında bazı üzüm çeşitlerinde değişik kalite parametrelerinin araştırılması
Investigation of different quality parameters of some grapes in Sanliurfa conditions
- Tez No: 544116
- Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN GÜRSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa koşullarında yetiştirilen farklı renkteki (Beyaz, siyah ve pembe) dört üzüm çeşidinin antioksidan madde, toplam yağ miktarları ile yağ asidi kompozisyonları belirlenerek çeşitler arasındaki farklılıkların ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışma için olgunluk döneminde çiftçi arazisinden 4 farklı çeşidin meyve numuneleri alınarak laboratuara getirilmiş ve hazırlanan meyve ve meyve çekirdeklerinde kalite parametreleri (nem, kül, selüloz, protein, toplam yağ ve antioksidan madde) ve yağ asidi kompozisyonları (miristik, palmitik, stearik, oleik, linolik ve linolenik asit) belirlenmiştir. Kalite parametreleri bakımından; Üzüm çeşitlerinin meyvelerindeki nem, kül, selüloz ve protein içeriklerinin çeşitlere göre değiştiği, üzüm çeşitlerinin meyve çekirdeklerindeki nem, kül, selüloz ve protein içeriklerinin çeşitlere göre değiştiği, üzüm çeşitlerinin meyve ve çekirdeklerdeki nem, kül, selüloz ve protein içeriklerinin kısımlara göre değiştiği belirlenmiştir. Toplam yağ ve antioksidan madde bakımından, üzüm çeşitlerinin meyvelerindeki toplam yağ ve antioksidan madde içeriklerinin çeşitlere göre değiştiği, üzüm çeşitlerinin meyve çekirdeklerindeki toplam yağ ve antioksidan madde içeriklerinin çeşitlere göre değiştiği, üzüm çeşitlerinin meyve ve çekirdeklerdeki toplam yağ ve antioksidan madde içeriklerinin kısımlara göre değişmediği belirlenmiştir. Yağ asidi kompozisyonu bakımından; üzüm çeşitlerinin meyvelerindeki miristik, palmitik, stearik, oleik, linoleik ve linolenik asit içeriklerinin çeşitlere göre değiştiği, üzüm çeşitlerinin meyve çekirdeklerindeki miristik, palmitik, stearik, oleik, linoleik ve linolenik asit içeriklerinin çeşitlere göre değiştiği, üzüm çeşitlerinin meyve ve çekirdeklerdeki miristik, palmitik, stearik, oleik, linoleik ve linolenik asit içeriklerinin kısımlara göre değiştiği belirlenmiştir.Sonuç olarak, kalite parametreleri ve yağ asidi kompozisyonları bakımından çeşitlerin ve meyve kısımlarının farklılık gösterdiği, kalite parametrelerinden toplam yağ ve antioksidan maddenin meyve ve çekirdekte farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is determination and comparison of the moisture cellulose, protein, antioxidant, ash total fat and fatty acids amount four grape species from different colours (White, red and rose ) grown in Şanlıurfa conditions in order to make the experiments grape species are taken from the laboratory when they are maturated and quality parameter (moisture.ash,cellulose, protein total fat and antioxidant material) and fatty acid composition (myristic, palmitic, stearic, oleic, linoleic and linoleic acid) are determined. From the view of the quality parameters; Ash, moisture, cellulose and protein content differ from each other in all grape species. Besides this, in the same grape species, the amounts are also changing. From the view of the total fat and antioxidants; Total amount of fat and antioxidants are changing in all grape species. Also, they are changing in all grape seeds. However, the total amount of fat and antioxidant are not changing in a different portion of some grape species. As we search fatty acid composition; myristic, palmitic, stearic, oleic, linoleic and linolenic acid amounts differ from in all grape species. Also in grape seeds, all fatty acid quantities are changing. Besides this, in the same grape species, the fatty acids amount are changing. In conclusion quality parameters and fatty acid composition are changing from are species to another. However total fats and antioxidant amount are not different fruit and seed.