Şanlıurfa koşullarında bazı atdişi mısır (Zea mays L. indentata) genotiplerinin verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
Determination of yield and yield components of some female egypt (Zea mays L. indentata) genotypes in Sanliurfa conditions
  1. Tez No: 643533
  2. Yazar: SEDEF ÜZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLGÜN ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma ile Şanlıurfa koşullarında bazı at dişi mısır genotiplerinin verim ve verim unsurları belirlendi. Araştırma Harran Ovası koşullarında, tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak 2018 yılında ikinci ürün koşullarında yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak 25 mısır genotipi kullanılmıştır. Denemede, her parselde 4 sıra olacak şekilde ekim yapılmıştır. Sıra aralığı 70 cm, sıra üstü mesafe 20 cm, sıra uzunluğu 5 m ve her parsel alanı 14 m2 olarak ayarlanmıştır. Ekimden önce toprak goble disk ve ardından diskaro ile işlenerek ekime hazır hale getirilmiştir. Ekim öncesi ve ekim sonrasında parsellerden toprak örnekleri alınarak toprak analizleri yapılmıştır. Araştırmada tüm parsellere ekim esnasında 24 kg/da azot 9 kg/da fosfor gelecek şekilde gübre verilmiştir. Araştırmada çiçeklenme gün sayısı (gün), bitki boyu (cm), sap kalınlığı (mm), koçan boyu (cm), koçan ağırlığı (g), 1000 tane ağırlığı (g), hektolitre ağırlığı (kg/hlt), tane verimi belirlenmiştir. Elde edilen verilerde JMP istatistik program kullanılarak, varyans analizi yapılarak, ortalamalar arasındaki farklılık ise Duncan testine göre karşılaştırılmıştır. Tüm veriler sömek oranı hariç istatistiki olarak önemli bulunmuştur. En yüksek tane verimi 1506.39 kg/da ile May 94 MAY 66 çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was be aimed determination of some (Zeamays L.indentata) genotypes yieldand yield components in sanliurfa condition. Research was carried out according to randomized complete blok design with 4 replicates in the Harran Plain second crop conditions in 2018. In the trial, 26 corn genotypes wereused as crop material. At thetrial, each plot was planted in 4 rows. The line spacing was 70 cm, the row spacin was 20 cm, the row length was 5 m and each plot area was 14 m2. Before planting, the soil treated with goblet disk and diskrocket to make ready for planting. Soil samples were taken from the parcels before and after sowing and soil analysis was done. In the study, 24 kg/da nitrogen and 9 kg/da phosphorus were given to all the parcels during sowing. In the research, number of flowering days (days), plant height (cm), stem diameter (mm), ear height (cm), ear weight, 1000 seed number (g), hectoliter weigh (kg/hlt),earratio (%), grainyield (kg/da) were measured. Obtained data was analyzed using variance analysis using JMP statistical program and the difference between the means were compared according to the Duncan test. All datas were significiantstatistiacllyex ceptearratio. The highes tgrainyieldwasobtainedfrom May 94 May 66 as 1506.39 kg/da.