Türkiye'de yetiştirilen muz çeşitlerindeki virüs hastalıklarının saptanması ve karakterizasyonu
Determination and characterization of virus diseases in the banana cultivars grown in Turkey
- Tez No: 544127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ARAP KAMBEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sürveyler, Türkiye'de muz üretiminin yoğun olarak yapıldığı Antalya ve Mersin illerinde 2012-2015 yılları arasında mayıs ve kasım aylarında yapılmıştır. İklim koşullarından dolayı muzun ülkemizde sınırlı olarak yetiştirildiği bu alanlarda yapılan çalışma, dünyada muz üzerinde rapor edilen 8 virüsün serolojik, biyolojik ve moleküler olarak araştırılması ve saptanan virüslerin karakterizasyonu amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada ELISA ve PCR tekniği ile muz yetiştiricliğinde rastlanılan 8 adet viral etmen taranmıştır. ELISA analizi sonucunda 7 adet örnek CMV, 13 adet örnek BSV ve 1 adet örnek BBrMV ile infekteli olduğu tespit edilmiştir. PCR analizi sonucunda 4 adet örneğin CMV ile 9 adet örneğin ise BSV ile infekteli olduğu tespit edilmiştir. RT-PCR analizi sonucu elde edilen üründen yapılan dizi belirleme ve filogenetik analizler sonucunda elde edilen CMV izolatları, dünyadaki diğer CMV ırkları ile karşılaştırılmış ve sebzelerden izole edilen CMV ırkları ile %99-96 benzerlik saptanırken muzdan elde edilen CMV ırkları ile benzerlik tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The surveys have been conducted during the 2012-2015 period in May and November in Antalya and Mersin provinces where banana is densely cultivated. Banana cultivation is limited to these areas due to the climate conditions in Turkey, hence the study has been located there with the purpose of performing a serologic, biologic and molecular analysis of the 8 banana viruses reported in the world and to characterise the identified viruses. During the study, 8 banana cultivation-related viral factors have been screened by using ELISA and PCR techniques. Following the ELISA analysis, 7 samples have been observed to have been infected with CMV, 13 samples with BSV and 1 sample with BBrMV. The conclusion of PCR analysis was that 4 samples had been infected with CMV while 9 samples have been infected with BSV. The CMV isolates, obtained through series determination and phylogenetic analyses following RT-PCR analysis, have been compared to other CMV races of the world and a 99-96% similarity has been observed with CMV races isolated from vegetables but no similarities have been observed with CMV races obtained from banana.