Kalite maliyetleri, kalite maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi ve CE belgeli işletmeler üzerinde bir araştırma
Quality costs, recognition of quality costs and a research on CE certified enterprises
- Tez No: 544140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİ KURŞUNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ürünlerin başarılı olduğunu gösteren en önemli ölçüt kalitedir. Küreselleşen dünyada işletmeler, minimum maliyet ile tüketiciyi mutlu edecek maksimum kaliteye ulaşma çabası içinde hareket etmeli, beklentilerinde ötesine geçmelidir. Çünkü kalite; müşteri kazanmak, kazanç sağlamak, verimlilik elde etmek ve itibar kazanmak için olmazsa olmaz bir unsurdur. Kalite, insan hayatının söz konusu olduğu inşaat sektöründe bilhassa önemlidir. İnşaat sektörü, pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de ölüm ile neticelenen kazalara sebep olmaktadır. Tehlikeyle iç içe çalışılan inşaat sektöründe, yapı malzemeleri üretimi yapan firmaların, kalite anlayışından kesinlikle ödün vermeden hareket etmesi gerekmektedir. Hem işçilerin bu malzemeler ile iç içe çalışırken fiziki ve kimyasal olarak zarar görmemeleri açısından, hem de deprem gerçeğinin yadsınamaz olduğu ülkemizde, kalite anlayışına gereken önem verilmelidir. İstenen kalite düzeyine erişebilmek ve kaliteli ürünler üretmek amacıyla gerçekleştirilen faaliyetlerin elbette bir bedeli olacaktır. Ürünlerin hem üretimi esnasında, hem de alıcıya ulaşımı sonrasında ortaya çıkabilecek maliyetlerin en düşük seviyeye indirilebilmesi ve kalite ile ilgili hedeflere ulaşabilmek için mutlaka kalite maliyetleri tespit edilerek, ölçülmeli, muhasebeleştirilmeli ve raporlanmalıdır. Bu çalışmada, inşaat sektöründe faaliyet gösteren yapı malzemeleri üretimi yapan CE belgesi almış olan firmalara, anket metodu ile bir araştırma yapılmış, ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilerek ankete dahil olan firmaların toplam kalite yönetimi, kalite maliyetleri ve muhasebe işlemleri ile ilgili olarak yaptıkları çalışmaların ne derece yeterli olduğu hususunda neticeye varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quality is the most important criterion that products are successful. In a globalizing world, businesses must act in an effort to reach the maximum quality that will make the consumer happy with minimum cost and beyond expectations. Because quality; earning customers, earning benefits, achieving productivity and gaining reputation are essential elements. Quality is particularly important in the construction sector where human life is concerned. The construction sector in Turkey, as in many countries also leads to accidents that result in death. In the construction sector where the danger is intertwined, companies that produce building materials must act without compromising on quality. In our country, where the workers are not intervened physically and chemically while working together with these materials, as well as the fact of earthquake is undeniable, importance should be given to the understanding of quality. The activities carried out in order to reach the desired quality level and to produce quality products will of course be a price. Minimizing the costs that may occur during and after the production of the products and ın order to achieve quality-related objectives, quality costs must be determined, measured, accounted and reported. In this study, a survey was carried out with the survey method to the companies that have obtained CE certificate for the construction materials operating in the construction sector, the results of this study were evaluated by evaluating the results and evaluating the results of total quality management, quality costs and accounting procedures.