Konya havzası koşullarında dane mısır tarımında son sulama zamanının araştırılması
Investigation of last irrigation time in grain maize cultivation in Konya basin conditions
  1. Tez No: 544159
  2. Yazar: ÇAĞLAR YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TOPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Konya havzası koşullarında yürütülen bu çalışmada, dane mısır üretiminde son sulama zamanının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, çalışmada beş farklı sulama sonlandırma zamanı [Süt olum dönemi (S1); S1'den 6 gün sonra (S2); S1'den 12 gün sonra (S3); S1'den 18 gün sonra (S4); S1'den 24 gün sonra (S5)] uygulamaları, tarla koşullarında dane mısıra uygulanarak verime ve brüt gelire etkisi araştırılmıştır. Sulamanın erken sonlandırıldığı konu (S1) ile kıyaslandığında, sulamanın en geç sonlandırıldığı konuda 80 mm daha fazla sulama suyu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, ürün verimi ve brüt gelir üzerine farklı sulama sonlandırma uygulamasının etkisi istatistiki açıdan önemli olmamıştır. Bununla beraber, en yüksek ürün verimi ve en yüksek brüt gelir sulama sonlandırmanın en geç yapıldığı konudan (S5) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study performing at Konya basin conditions, the aim was to determine the last irrigation time for grain maize production. For this purpose, the effects of five different irrigation-ending times, [at milking stage (S1); 6 days after S1 (S2); 12 days after S1 (S3); 18 days after S1 (S4) and 24 days after S1 (S5)] on grain yield were researched under field conditions. By comparison to first irrigation-ending treatment of S1, 80 mm more irrigation water was applied to the latest terminated treatment of S5.The results of the study showed that, effect of different irrigation-ending times on grain yield and gross income was found not statistically significant. However, maximum grain yield and gross income were obtained from S5 treatment.