Orius vicinus (Ribaut) (Hemiptera: Anthocorıdae)'un kışlama biyolojisinin araştırılması
Investigating overwintering biology of Orius vicinus (Ribaut) (Hemiptera: Anthocoridae)
  1. Tez No: 544270
  2. Yazar: TUĞCAN ALINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ATAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Adana ili Balcalı yöresinde Kasım 2017-Nisan 2018 döneminde Orius vicinus (Ribaut) (Hemiptera: Anthocoridae)'un kışlama biyolojisi araştırılmıştır. Avcı böceğin yumurta açılma süreleri, nimf gelişme süreleri ve ergin dişilerin preovipozisyon, ovipozisyon ve postovipozisyon süreleriyle bıraktıkları yumurta sayıları ve ayrıca ergin ömür süreleri her ayın ilk haftasında kurulan denemelerle belirlenmiştir. Denemeler Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü'nde doğa koşullarında yürütülmüştür. Orius vicinus yumurtalarının açılma süreleri, tüm aylar için yaklaşık 5 ile 10 gün arasında sürmüştür. Kışın karşılaşılan düşük sıcaklık ve kısa gün koşullarında bile yumurtaların açıldıkları görülmüştür. Denemeye alınan nimflerin yarısından fazlasının sert geçen kış aylarında bile ergin olabildikleri belirlenmiştir. Nimflerin ani sıcaklık değişimlerinden etkilendikleri fakat düşük sıcaklık ve kısa gün koşullarına da toleranslı oldukları gözlenmiştir. Nimf gelişme sürelerinin ise sıcaklıkların düşmesiyle birlikte uzadığı belirlenmiştir. Tüm denemelerdeki dişi bireylerin en soğuk dönemlerde bile (ortalama 15 °C'nin altı) yaklaşık bir ay boyunca yumurta bıraktıkları saptanmıştır. Dişi bireylerin değişken çevre koşullarından fazla etkilenmediği ve üreme diyapozu göstermedikleri tespit edilmiştir. Aralık ve ocak ayındaki bireylerin erken bahara (mart ayı) ulaşamadıkları görülürken, bunun yanında şubat ayından gelen ergin bireylerin bu dönemde de yaşamlarını sürdürdükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, overwintering biology of the Orius vicinus (Ribaut) (Hemiptera: Anthocoridae) was investigated between November 2017 and April 2018 in the Balcalı location of Adana Province, Turkey. The hatching time of O. vicinus's eggs, nymphal development time, pre-oviposition, oviposition and post-oviposition periods of females, the number of eggs laid and longevities of adults (females and males) were examined with experiments that were performed in the first week of each experimental month under the outdoor conditions at the Cukurova University, Faculty of Agriculture, Department of Plant Protection. The duration of egg hatching lasted nearly between 5 and 10 days for whole experiments and they were hatched even at low temperature and short day-length conditions in winter. In addition, it was determined that more than half of the tested nymphs emerged as adults as well as in the winter hard conditions. Our observations indicated that the nymphs were affected negatively by the rapid changes of temperature, however, they were tolerant to the low temperatures and to short day-lengths. Besides that, the nymphal development time was increased following decreasing temperatures. All females in the trials oviposited for about 30 days even in the coldest periods (mean below 15 °C). The females were not affected from the variable environmental conditions and they did not enter reproductive diapause. While the female individuals in February and January could not survive till the early spring (March), the individuals from February resumed their lives in this period.