Muş ilindeki hastanelerde görev yapan hemşirelerin sigara, alkol ve madde kullanma durumu
The cigarette, alcohol and substance addiction of nurses WHO are working in mus province
  1. Tez No: 544305
  2. Yazar: LEYLA SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE PİRİNÇCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Madde bağımlılığı (sigara, alkol ve uyuşturucu ve diğer uyarıcı madde kullanımı) en önemli halk sağlığı sorunlarından biridir. Bütün dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de madde bağımlılığı her yıl artış göstermektedir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu araştırmanın evrenini Muş ilinde ve ilçelerindeki hastanelerde görev yapan tüm hemşireler oluşturmaktadır. Çalışmada 600 hemşireden 436'sına ulaşılmıştır. Anket formu konu ile ilgili literatürlerden yararlanılarak hazırlanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programına kaydedilip, istatistiksel analizde yüzde, ortalama, Ki-kare ve Fisher's Exact Test kullanılmıştır. Araştırma kapsamındaki hemşirelerin %64.6'sı kadın olup yaş ortalaması 26.58±6.00 yıldır. Hemşirelerin %48.4'ü lisans mezunu olup, %42.2'si evlidir. Hemşirelerin %52.9'u halen sigara kullanmaktadır. Nargile içme sıklığı %28.4, alkol içme oranı %12.2, uyuşturucu ve diğer uyarıcı madde kullanım oranı %9.9 olarak bulunmuştur. Hemşirelerde sigara içme oranı yaş ilerledikçe artmakta (p0.05). Uyuşturucu ve diğer uyarıcı madde kullanan hemşirelerde gelir düzeyi, eğitim, yaş, medeni durum ve cinsiyetle uyuşturucu ve diğer uyarıcı madde kullanma arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Sonuç olarak hemşirelerde sigara, alkol, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı sıklığı topluma göre yüksek oranda tespit edilmiştir. Sigara, alkol, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını arttıran nedenler göz önüne alınarak hemşirelerde madde kullanım sıklığının düşürülmesi ve gerekli önlemlerin alınması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Substance addiction (smoking, use of alcohol, drugs and other stimulants) is one of the most important public health problems. As well as other countries in the world, drug addiction rate also increases every year in our country. The population of this descriptive and cross-sectional study is composed of all nurses who work in the hospitals in the province of Mus and in its districts. In the study, 436 of the 600 nurses were reached. The questionnaire was prepared by using the related literature. The data were recorded in SPSS package program and for the statistical analysis, percentage, mean, Chi-square and Fisher Exact test were used. 64.6% of the nurses included in the study were female and the average age was 26.58 ± 6.00 years. 48.4% of the nurses have a bachelor degree and 42.2% of them are married. 52.9% of the nurses are still smoking. The frequency of smoking a hookah was found to be 28.4%, alcohol drinking rate was 12.2%, and the use of drugs and other stimulants was 9.9%. The rate of smoking among nurses increases with age (p0.05). Among the nurses using drugs and other stimulants, there is no significant relationship between income level, education, age, marital status, gender and using drugs and other stimulants (p>0.05). As a result, among the nurses, rates of smoking, drinking alcohol, using drugs and other stimulants are determined highly compared to the society. The rate of substance addiction should be decreased and the necessary precautions should be taken by taking the reasons increasing smoking, drinking alcohol, using drugs and other stimulants into considerations.