Uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemi yardımı ile ortalama kaydırma, çoklu çözünürlüklü bölütleme ve kmaens tekniği ile karayolundaki araçların tespiti
Determination of vehicle with remote sensing and geographic information system in the highway with meanshift, multi resolation segmantation and kmeans technique
- Tez No: 544318
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUSRET DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dünyada kentleşmenin hızlı bir şekilde artması ile beraber kentleri ve yerleşim alanlarının birbiri ile bağlantısının sağlanması hayati hale gelmiştir. Karayolları, yerleşim alanlarını birbirine bağlayan üst yapılardır. Yollar artan nüfusa cevap vermek için yoğun şekilde kullanılmaktadır. Yollar, bu nedenle yenilenmekte ve büyütülmektedirler. Yerleşim yerlerindeki iyi ulaşım, yolların sağlıklı işlemesi ve kullanılmasına bağlıdır. Ülkemizde kentleşmenin artması ile birçok büyükşehir oluşmakta ve bu şehirler ve yerleşimler arasındaki karayolu ulaşım bağlantısı, yolcu taşıma, lojistik faaliyeti hayati öneme sahip olmaktadır. Kentleşmede ve kent planlamada en önemli bileşenlerden biride karayollarıdır. Trafik ise karayollarının planlanması ve yapımında en önemli kriterlerden biridir. Trafik, karayolları trafik kanununda, yaya, hayvan ve araçların karayolları üzerindeki tüm hareketleri olarak tanımlanmıştır. Araçlar ise trafiğin en önemli bileşenidir. Trafik son yıllarda özellikle birçok büyükşehir ve yerleşim alanlarında en önemli sorunlardan biri haline gelmiştir. Bu nedenlerle dünyada ve ülkemizde karayolu yatırımları çok önemli miktarlara ulaşmıştır. Kent ve ulaşım planlamalarında sağlıklı kararlar almak için birçok alanda Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada karayolunda bulunan araçların herkes tarafından ulaşılabilir veri kaynakları ile tespit edilmesi amaçlanmıştır. Google harita, Yandex harita Bing harita gibi veri kaynaklarına herkesin ulaşması mümkündür. Bu veriler yön bulma, harita oluşturma gibi alanlarda kullanılmakta ve belirli aralıklarla güncellenmektedir. Çalışmada uzaktan algılama tekniklerinden olan ve belirli özellikler taşıyan objelerin gruplandırılması ilkesine dayanan bölütleme işlemleri uygulanarak araçların tespiti hedeflenmiştir. Bölütleme yöntemlerinden, ortalama kaydırma ve nesne tabanlı çoklu çözünürlüklü yöntemler uygulanmıştır. Bu iki yöntemin haricinde kontrolsüz sınıflandırma yapılmış ve bölütleme sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada bazı CBS teknikleri yardımı ile yapılan düzenlemenin ardından doğruluk analizi yapılarak çalışma tamamlanmıştır. Sonuç olarak %80 doğruluk ile karayolunda yer alan araçların tespit edildiği hesaplanıştır.
Özet (Çeviri)
Urbanization increase rapidly in the world, cities and urban areas connection with each other is so vital important subject. Highways connect residential area with other where. Roads respond to increasing intensive population. For this reasons they are renewed and enlarged. A good transportation in urban area depends on the healthy operation and use of roads. In our country, increase of urbanization, many metropolitan cities are formed and the transportation between these metropolitan cities and settlements is vital. Highways are one of the most important components in urbanization and urban planning. Traffic is a very important criteria for planning and construction. Traffic is defined as the traffic law of highways and all movements of pedestrians, animals and vehicles on highways. Vehicle is most important component to traffic. Traffic has become one of the most important problems especially in many metropolitan and residential areas in recent years. For this reasons highway investment reach very much value. Geographic information systems and remote sensing are used urban and transporting planning. In this study, it is aimed to determine the vehicles on road by means of accessible data sources. Google maps, Yandex maps, Bing maps exc. data source accessible from everyone. These data are used in areas such as navigation, mapping, and updated at regular intervals. The aim of the study is to determine the tools by applying the segmentation procedures based on the principle of grouping of objects with certain features which are remote sensing techniques. The methods of segmentation, mean shift and object-based multi-resolution methods were applied. In addition to these two methods, uncontrolled classification was made and compared with the results of segmentation. The study was completed with the help of some GIS techniques. As a result, it was calculated that road vehicles were detected with 80% accuracy