Retropubik ve perineal radikal prostatektominin anorektal fonksiyonlar üzerine etkisi: Klinik ve anal manometrik değerlendirme
Influence of retropubic and perineal prostatectomy on anorectal functions: Clinical and anal manometric evaluation
  1. Tez No: 544333
  2. Yazar: HÜSEYİN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı radikal perineal prostatektomi (RPP) veya radikal retropubik prostatektomi (RRP) ameliyatı geçirmiş olan prostat kanseri hastalarının anorektal fonksiyonlarını değerlendirmektir. Araç ve yöntemler: Kliniğimizde radikal prostatektomi endikasyonu olan 35 hasta bilgilendirilmiş onam sonrasında çalışmaya alındı. Yirmi iki RPP'de ve 15 RRP hastasında ameliyattan önce ve ameliyattan bir ay sonra anorektal manometri yapıldı. Klinik değerlendirmede Anal İnkontinans Skoru (AIS) ile anorektal fonksiyonlar ile değerlendirildi (Fernandez; inkontinans yok = 0; maksimum inkontinans = 12). Anorektal cerrahi öyküsü olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Aşağıdaki veriler kaydedildi: Dış Anal Sfinkterik Basınçı (EASP), İç Anal Sfinkterik Basınçı (IASP), Minimum Ano-rektal Refleks Hacmi (MARRV) ve Minimum Rektal Duyusal Hacim (MRSV). Bulgular: RPP ve RPP gruplarında yaş ortalaması sırasıyla 66 (56-75) ve 64.3 (52-73) idi. RPP grubunda EASP ve IASP değerleri cerrahi sonrası anlamlı bir azalma gösterdi. RRP grubunda EASP ve IASP de ameliyat sonrası azaldı, ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi. Her iki grubun MARRV ve MRSV'sinde anlamlı bir değişiklik görülmedi. AIS incelendiğinde, RPP ve RRP gruplarında ameliyat öncesi ve sonrası puanları arasında anlamlı bir fark görülmedi. Sonuçlar: Perineal veya retropubik radikal prostatektomi, anorektal disfonksiyona neden olabilecek pelvik taban kaslarına ve/veya onları inerve eden sinirlerde hasara neden olabilir. RPP sonrası postoperatif erken EASP ve IASP'de belirgin bir düşüş olmasına rağmen, AİS'e göre klinik bir önemi yoktur.
Özet (Çeviri)
Introductıon: The aim of this study is to evaluate the anorectal functions of prostate cancer patients who have undergone radical perineal prostatectomy (RPP) or radical retropubic prostatectomy (RRP) surgery. Materıal and methods: Thirty-seven patients with an indication for radical prostatectomy were included after informed consent. Anorectal manometry was performed before and one month after the surgery in 22 RPP and 15 RRP patients in our clinic. Clinical assessment was evaluated by anorectal functions with anal incontinence scoring (AIS) (Fernandez; no incontinence = 0; maximal incontinence = 12). Patients with a history of anorectal surgery were excluded from the study. The following data were recorded: external anal sphincteric pressure (EASP), internal anal sphincteric pressure (IASP), minimum ano-rectal reflex volume (MARRV) and minimum rectal sensory volume (MRSV). Results: In the RPP and RRP groups, the mean age was 66 (56-75) and 64.3 (52-73) years, respectively. In the RPP group, EASP and IASP values showed a significant decrease after the surgery. In the RRP group, EASP and IASP were also decreased after the surgery, but without statistical significance. No significant change was seen in MARRV and MRSV of either group. When the scores of AIS were analysed, no significant clinical difference between pre- or post-operative scores was seen in RPP and RRP groups. Conclusıons: Perineal or retropubic surgery may injure pelvic floor muscles and/or supplying nerves, which likely causes anorectal dysfunction. Although there is a significant decrease in early postoperative EASP and IASP after RPP, it has no clinical significance according to AIS.