Post-prostatektomi inkontinans nedeniyle uygulanan bulboüretral male sling operasyonu
The results of bulbourethral male sling in post-prostatectomy incontinence patients: a preliminary report
  1. Tez No: 419755
  2. Yazar: EYÜP VELİ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET İHSAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Prostatektomi operasyonu sonrası gelişen idrar inkontinansı nedeniyle uyguladığımız bulboüretral male sling operasyonu kısa dönem sonuçlarımız değerlendirildi. Haziran 2004 ve Şubat 2006 yılları arasında prostatektomi operasyonu sonrası gelişen idrar inkontinansına yönelik bulboüretral male sling operasyonu uyguladığımız 13 erkek hasta çalışmaya dahil edildi. Biri hariç(4-5 ped/gün) tüm hastalarda total inkontinans vardı. 5 hastada radikal retropubik prostatektomi(RRP), 4'ünde transvezial prostatektomi(TVP) ve diğer 4'ünde ise transüretral prostatektomi(TUR-P) operasyon öyküsü mevcuttu. Toplam 7 hastanın daha önceden üretral darlık nedeniyle üretrotomi operasyonu geçirdiği ve 2 hastaya başka merkezlerde idrar inkontinansına yönelik mesane boynu enjeksiyonu yapıldığı öğrenildi. Ortalama idrar inkontinansı süresi 32.2 ay(6-60 ay) olarak saptandı. Hastalar bulboüretral polipropilen sling operasyonu sonrası takiplerinde idrar inkontinansı yönünden; kuru, klinik iyileşme ve başarısız olarak sınıflandırıldı. Hastaların operasyon sırasındaki ortalama yaşı 70.5 yıl(62-79) idi. Ortalama olarak 14.5 ay(3-24 ay) süreyle takip edilen hastalardan 6'sının(%46) tam kuru olduğu görüldü. 5'inde (%38) klinik iyileşme vardı ve 2 hastada(%16) başarısız olunduğu görüldü. Toplam cevap oranı %84(11 hasta) olarak bulundu Tekrar edilen operasyonların tümü bu iki başarısız olunan hastaya yapılmıştı. 1 hastada (%7) suprapubik trakt enfeksiyonu ve 4 hastada ise perineal hissizlik mevcut idi. Post prostatektomi idrar inkontinansı bulunan hastalara uyguladığımız bulboüretral polipropilen sling operasyonunun erken dönem sonuçları literatür ile uyumlu bulunmuştur. Daha çok hasta sayısı ve uzun takip süresi olan çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The short-term results of bulbourethral male sling operation in patients with post-prostatectomy incontinence were evaluated. MATERIAL AND METHODS: A total of thirteen male patients with postprostatectomy urinary incontinence who underwent bulbourethral male sling operation between June 2004 and February 2006 were evaluated. All patients except one (4-5 pads/d) had total urinary incontinence. Five patients had the history of radical retropubic prostatectomy (RRP), four had transvesical prostatectomy (TVP), and other four cases had transurethral prostatectomy (TUR-p) as the cause of urinary incontinence. Additionally, 7 patients had a history of internal urethrotomy due to stricture, and 2 patients were found to have undergone bladder neck injection to prevent incontinence prior to admission. The mean period of incontinence was 32.2 months (6-60 months) before the operation. A total of 16 procedures were performed in 13 patients. The patients were evaluated after bulbourethral sling operation and classified as cure, improvement, and no change. RESULTS: The mean age of patients at operation was 70.5 years (62-79 yrs). The mean follow-up period was 14.5 months (3-24). Six of thirteen patients (46%) were dry, five (38%) were improved, and two patients (16%) were incontinent. The overall success rate was found to be 84% (11 patients). The repetitive operations were performed in these two failed cases. Suprapubic tract infection was found in one case and perineal numbness was present in four cases. CONCLUSIONS: The bulbourethral male sling operation is safe and effective in controlling urinary incontinence due to the insufficiency of external sphincter in men after prostate surgery. The large studies with longer term follow-up period are warranted.