Harran üniversitesi Rektörlük Binasının sismik güçlendirmesi
Selsmlc strengthenlng of harran unlverslty Rectorate Bulldlng
  1. Tez No: 544359
  2. Yazar: SERKAN KOCABOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KADİR PEKGÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yüksek lisans tez konusu olarak hazırlanan bu çalışmada, Harran Üniversitesi Rektörlük Binası'nın Deprem güvenliği tespiti çalışmalarının şu anda yürürlükte bulunan Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY) 2007-BÖLÜM 7 (Mevcut Binaların Değerlendirmesi ve Güçlendirilmesi)'ye göre yapılmıştır. Rektörlük binasının performans değerlendirmesi, kullanım amacına dayalı olarak tasarım ve maksimum deprem etkisi altında incelenmiştir. Harran Üniversitesi Rektörlük Binası, 1993 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Taşıyıcı sistem betonarme kolon ve perdelerden oluşmuş çerçeveli bir yapıdır. Yapının statik-betonarme projeleri mevcut olduğundan, inşaatın projelere uygun olarak yapıldığı kabul edilmiştir. Bu doğrultuda DBYBHY madde 7.2.5'e göre bilgi düzeyi, orta bilgi düzeyine göre değerlendirmiştir. Değerlendirmenin ardından taşıyıcı eleman ve kesitler düzeyinde performans değerlendirme aşamasına geçilmiştir. Buna göre, incelenen yapının mevcut durumu ile DBYBHY 2007-BÖLÜM 7'nin iş yeri yapıları için olası bir deprem durumunda yönetmelikte belirtilen“Can Güvenliği”(CG) performans hedeflerini X yönünde sağlandığı ve Y yönünde sağlanmadığı tespit edilmiştir. Böylece incelemeye konu olan binanın DBYBHY-2007'ye göre deprem performansı yetersiz bulunarak yapının Y yönünde güçlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu nedenle İdeCAD versiyon 7.022 programı ile deprem performansı belirlenen Harran Üniversitesi Rektörlük Binası'nın sismik güçlendirmesi Etabs 2016 programı ile Statik itme (Pushover) analiz yöntemi ile yapılmıştır. Binanın güçlendirilmesi işlemi, yapının Y doğrultudaki betonarme elemanlarına çelik çapraz elemanlar yerleştirilerek gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, prepared as the subject of the master thesis, Harran University Rectorate building's earthquake safety determination studies were carried out in accordance with the Turkish Earthquake Resistant Design Code (DBYBHY) in 2007 SECTION 7 (Evaluation and Strengthening of Existing Buildings). The performance evaluation of the Rectorate Building has been investigated under the effect of design and maximum earthquake based on the purpose of use. Harran University Rectorate building was started to be built in 1993. This building is a multi-storey framed structure consisting of reinforced concrete columns and shear walls. Since the building has structural drawings, it is assumed that the construction is accomplished in accordance with the projects. It was evaluated according to the medium knowledge level of DBYBHY article 7.2.5. After the investigation, the performance evaluation phase of the structural system was started. Accordingly, it was determined that the situation of the existing building and the situation of a possible earthquake for the workplace structures of the DBYBHY 2007-chapter 7 were safe in the X direction however the Y direction was not answered by the safety performance targets. Therefore, according to the DBYBHY 2007 of the building, the earthquake performance is insufficient and it is concluded that the Y direction of the building should be strengthened. For this reason, strengthening of Harran University Rectorate Building, which has an earthquake performance with IdeCAD version, 7.022 programs, has been carried out by using the Pushover analysis method with Etabs 2016 program. The strengthening of the building has been performed by placing steel bracings in the Y direction of reinforced concrete elements.