Farklı incelikte öğütülmüş obsidyen katkılı çimentoların puzolanik özelliklerinin tayini
Determination of pozzolanic properties of different grinded obsidian additive cements
- Tez No: 544358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER USTABAŞ, PROF. DR. ŞAKİR ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada üç farklı inceliğe sahip obsidyen, uçucu kül ve yüksek fırın cürufu ilaveli çimentoların puzolanik aktiviteleri incelenerek Rize yöresi obsidyeninin çimentoda puzolan olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Obsidyen ikameli çimentolarla üretilen harçların puzolanik aktivitesi, puzolanik aktivite indeksi ve basınç dayanımları uçucu kül ve yüksek fırın curuflu ikameli harçlarınki ile kıyaslanmıştır. Obsidyen, uçucu kül ve yüksek fırın cürufunun çimentonun standart kıvam, priz başlama, priz bitiş sürelerine ve hacim sabitliğine etkileri incelenmiştir. Çalışma sonucunda Rize yöresi obsidyeninin çimentoda puzolan olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir. Obsidyen ikameli çimentolarla üretilen harçların, uçucu kül ikameli çimento ile üretilen harçlara kıyasla puzolanik aktivite değerinin ve basınç dayanımının daha yüksek olduğu, yüksek fırın cürufu ikameli çimento ile üretilen harçlardan ise daha düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, pozzolanic activities of obsidian, fly ash and blast furnace slag with different fineness were investigated. The use of obsidian as a pozzolan in cement was investigated. The pozzolanic activity, pozzolanic activity index and compressive strength of the mortars produced by the obsidian substitutes were compared with that of mortars produced by fly ash and blast furnace slag substitute. Effects of obsidian, fly ash and blast furnace slag on the standard consistency, setting time and volume stability were investigated. As a result of the study, it was determined that obsidian of Rize region could be used as pozzolan in cement. The mortars produced with obsidian substitutes are higher in the aspect of pozzolanic activity and compressive strength compared to the mortars produced by fly ash substitute while It was found that It is lower than the cement produced with blast furnace slag substitute.