Balıkesir'deki bazı su kullanıcı örgütlerinin sulama sistem performansının karşılaştırmalı değerlendirmesi
Comparative evaluation of irrigation system performance of some water user associations in Balikesir
  1. Tez No: 544371
  2. Yazar: MUHSİN PALA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TEKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir il sınırları içerisinde bulunan Kızıklı ve Börezli Sulama Kooperatifi, Edremit Merkez Sulama Kooperatifi, Büyükdere Küçükdere Sulama Kooperatifi ve Altınova Sulama Birliği'nde su kullanım etkinliği göstergeleri, tarımsal etkinlik göstergeleri ve ekonomik performans göstergeleri hesaplanarak sulama sistem performansı değerlendirilmiştir. Araştırma alanında, Edremit sulama örgütünde STO, 1,28-3,56; BSASM, 5.831-5.990 m3/ha; SO, %48,1-61,7; SÖBÜD, 1.707-3.584 $/ha; SABÜD, 3.089-5.805 $/ha; SSBÜD, 0,530-0,974 $/m3; SÜTP, %24,4-65,9; MKO, %47,8-74,2; BMGO, %31,9-65,6; TİBYM, 150,8-216,4 TL/ha; BAÇPS, 0,87-0,90 kişi/1000ha; PBDM, 7.000-40.333 TL/kişi; Burhaniye sulama örgütünde STO, 1,89-3,36; BSASM, 7.732-8.130 m3/ha; SO, %22,5-23,1; SÖBÜD, 315-687 $/ha; SABÜD, 1.398-2.481 $/ha; SSBÜD, 0,172-0,386 $/m3; SÜTP, %44,4-66,9; MKO, %33,6-66,9; BMGO, %42,6-104,6; TİBYM, 85,4-171,2 TL/ha; BAÇPS, 1,29-1,36 kişi/1000ha; PBDM, 5.796-34.541 TL/kişi; Havran sulama örgütünde STO, 0,43-0,51; BSASM, 1.356-2.299 m3/ha; SO, %53,1-54,6; SÖBÜD, 3.829-6.645 $/ha; SABÜD, 7.201-12.394 $/ha; SSBÜD, 3,301-9,139 $/m3; SÜTP, %39,6-56,2; MKO, %50,5-73,5; BMGO, %35,9-71,3; TİBYM, 168,7-201,7 TL/ha; BAÇPS, 1,03-1,08 kişi/1000ha; PBDM, 6.333-36.333 TL/kişi; Altınova sulama örgütünde STO, 1,33-2,66; BSASM, 5.830-6.037 m3/ha; SO, %46,9-48,6; SÖBÜD, 1.676-6.712 $/ha; SABÜD, 3.460-5.043 $/ha; SSBÜD, 0,594-2,411 $/m3; SÜTP, %22,2-30,5; MKO, %67,5-110,0; BMGO, %15,5-37,6; TİBYM, 73,7-215,6 TL/ha; BAÇPS, 1,63-1,69 kişi/1000ha; PBDM, 21.863-37.559 TL/kişi olarak belirlenmiştir. Yapılan çalışmada, Burhaniye'nin bazı yıllar bakım masraflarını karşılayamadığı, Edremit ve Havran'ın bakım masraflarını karşılayabildiği ancak gelecek için önlem alınmadığı takdirde sulamanın gelişimi açısından risk taşıdığı, Altınova'da risk mevcut olmayıp, göstergelerin kabul edilebilir düzeyde gerçekleştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the irrigation system performances in Burhaniye Kızıklı and Börezli Irrigation Cooperative, Edremit Center Irrigation Cooperative, Havran Büyükdere Küçükdere Irrigation Cooperative and Altınova Irrigation Union located in Balıkesir have been evaluated by calculating water utilization efficiency indicators, agricultural efficiency indicators, economic performance indicators. In the study area, the values of the indicators have been determined as follow; in Edremit STO, 1,28-3,56; BSASM, 5.831-5.990 m3/ha; SO, 48,1-61,7%; SÖBÜD, 1.707-3.584 $/ha; SABÜD, 3.089-5.805 $/ha; SSBÜD, 0,530-0,974 $/m3; SÜTP, 24,4-65,9%; MKO, 47,8-74,2%; BMGO, 31,9-65,6%; TİBYM, 150,8-216,4 TL/ha; BAÇPS, 0,87-0,90 persons/1000ha; PBDM, 7.000-40.333 TL/person; in Burhaniye STO, 1,89-3,36; BSASM, 7.732-8.130 m3/ha; SO, 22,5-23,1%; SÖBÜD, 315-687 $/ha; SABÜD, 1.398-2.481 $/ha; SSBÜD, 0,172-0,386 $/m3; SÜTP, 44,4-66,9%; MKO, 33,6-66,9%; BMGO, 42,6-104,6%; TİBYM, 85,4-171,2 TL/ha; BAÇPS, 1,29-1,36 persons/1000ha; PBDM, 5.796-34.541 TL/person; in Havran STO, 0,43-0,51; BSASM, 1.356-2.299 m3/ha; SO, 53,1-54,6%; SÖBÜD, 3.829-6.645 $/ha; SABÜD, 7.201-12.394 $/ha; SSBÜD, 3,301-9,139 $/m3; SÜTP, 39,6-56,2%; MKO, 50,5-73,5%; BMGO, 35,9-71,3%; TİBYM, 168,7-201,7 TL/ha; BAÇPS, 1,03-1,08 persons/1000ha; PBDM, 6.333-36.333 TL/person; in Altınova STO, 1,33-2,66; BSASM, 5.830-6.037 m3/ha; SO, 46,9-48,6%; SÖBÜD, 1.676-6.712 $/ha; SABÜD, 3.460-5.043 $/ha; SSBÜD, 0,594-2,411 $/m3; SÜTP, 22,2-30,5%; MKO, 67,5-110,0%; BMGO, 15,5-37,6%; TİBYM, 73,7-215,6 TL/ha; BAÇPS, 1,63-1,69 persons/1000ha; PBDM, 21.863-37.559 TL/person. In the study, it was determined that Burhaniye could not cover the maintenance costs for some years, Edremit and Havran could cover the maintenance costs but if there were no measures for the future, there was a risk for the development of irrigation, there was no risk in Altınova and the indicators were at an acceptable level.