Karotenoid katkılı yemlerle beslenen Karadeniz alabalığı (Salmo labrax Pallas, 1814)'nın et kalitesinin belirlenmesi
Determination of meat quality of black sea trout (Salmo labrax Pallas, 1814) fed with carotenoid containing diets
- Tez No: 544370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN BERİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada Karadeniz alabalığının et kalitesini belirlemek amacıyla kültür formları ve doğadan avlanan bireyler karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda Karadeniz alabalığı beşinci nesline ait bireylerin et rengini geliştirmek amacıyla; bir besleme çalışması kurgulanmıştır. Balıklar farklı sürelerde ve farklı dozlarda astaksantin, kantaksantin ve likopen katkılı yemlerle beslenmişlerdir. Çalışma sonucunda elde edilen balıkların kimyasal kompozisyonları, duyusal özellikleri ve histolojik yapıları belirlenmiştir. Sonuçlara göre; Karadeniz alabalığı beşinci kültür hattının et kalitesinin, diğer nesillere ve doğadan avlanan örneklere yakın olduğu tespit edilmiştir. Et renginin geliştirilmesi çalışması sonuçlarına göre ise; üç aylık deneme sonunda 300 ppm astaksantin içeren yem grubunda ticari Atlantik somonuna yakın pigmentasyon sağlanmıştır. Besleme denemesi sonucunda her üç yem katkısı da; ham protein oranını, toplam esansiyel amino asit miktarını, toplam tekli ve çoklu doymamış yağ asidi oranlarını istatistiki olarak yükseltmiştir. Astaksantin ve kantaksantin ile beslenen balıklarda; ham yağ oranı ve et sertliğinde artış saptanırken, likopen ile beslenen balıklarda istatistiki bir azalma olmuştur. Elde edilen veriler değerlendirilerek; Karadeniz alabalığının kas dokusu ve kan serumundaki karotenoidlerin; besleme süresine ve karoten dozuna göre birikimleri modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to define the meat quality of Black Sea trout, the samples that obtained both from culture and wildlife of has been compared. A feeding study was designed simultaneously with the aim of improving the meat color of the individuals belonging to 5th generation of Black Sea trout. The fishes have been fed by astaxhantin, cantaxhantin and lycopene in different doses and durations. The chemical composition, sensory particularities and histological structure of the fishes obtained have been identified at the final stage of this study. According to the results, the meat quality of the 5th generation line of Black Sea Trout has been defined as to have similar values with the individuals from other generations and wildlife. Furthermore, according to the results of the study on improving the meat color, again a similar pigmentation with the commercial Atlantic salmon has been measured in the subjected fish that had been fed by 300 ppm astaxhantin at the end of a 3-month period experiment. Every three-fishmeal supplement has statistically showed an additive effect on the row protein ratio, total essential amino acid amount, total single and multiple unsaturated fatty acid amounts as a result of the feeding experiments. It has been detected that astaxhantin and cantaxhantin had an additive effect on row fat ratio and meat stiffness. In contrast with the abovementioned status, lycopene lowered the mentioned values. Considering the observed results, a carotenoid accumulation model has been applied due to feeding duration and carotene dose in the muscle tissue and blood serum of Back Sea Trout.