Kentsel mekanların algılanması bağlamında bir bilişsel haritalama çalışması: Atatürk Kent Meydanı örneği (Aydın)
A cognitive mapping study on the perception of urban spaces: the case of Atatürk City Square (Aydın)
- Tez No: 544372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tarih boyunca sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda değişim ve gelişim gösteren kentlerin en önemli bölümleri olan kentsel mekanlar hem kent kimliğinin hem de insan-çevre ilişkilerinin oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Bu tezde kentsel mekanların en önemlilerinden biri olan meydanların insan-çevre etkileşimi üzerindeki etkilerini inceleyerek, insanların çevreleri ile ilgili algıları ve düşüncelerini ortaya koymak, bu algıları ve düşüncelerin oluşmasında etkili olan etkenleri belirleyerek bu etkenlerle birlikte kullanıcı gereksinimlerine cevap verecek nitelikte mekanların tasarlanması amaçlanmıştır. Tezde, farklı cinsiyet, yaş, meslek ve eğitim düzeyindeki kişilerle gerçekleştirilen çalışmada katmanlı örnekleme yöntemi, anketler ve bilişsel harita teknikleri kullanılmıştır. İnsanların yaşadıkları çevre ile ilgili algı, biliş ve düşüncelerinin hem benzerlik hem de farklılık gösterdiği, bu benzerlik ve farklılıklara cinsiyet, yaş, meslek ve eğitim düzeyi gibi çeşitli etkenlerin neden olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, urban spaces, which are the most important parts of cities that show changes and developments in social, cultural and economic sense, play an important role in the formation of both urban identity and Human-Environment relations. In this thesis, it is aimed to examine the effects of squares, which is one of the most important urban spaces, on human-environment interaction, to reveal the perceptions and thoughts of people about their environment, to determine the factors effecting the formation of these perceptions and thoughts and to design spaces in a way that will respond to their needs together with In the thesis, layered sampling method, questionnaires and cognitive map techniques were used on the study carried out with different gender, age, profession and educational level. The perception, cognition and thought of the environment that people live in both similarities and differences, these similarities and differences are caused by various factors such as gender, age, vocational and educational level.