Doğu Roma İmparatoru I. Aleksios Komnenos dönemi (1081-1118)
Emperor of the Eastern Roman Empire alexios I Komnenos period (1081-1118)
  1. Tez No: 544384
  2. Yazar: ALİCAN YENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Kurulduğu 11 Mayıs 330 yılından yıkıldığı 29 Mayıs 1453 yılına kadar Doğu Avrupa, Adriyatik, Kuzey Afrika, Balkanlar, Anadolu ve Ortadoğu'da boy gösteren ve o dönem dünya siyasetinde Roma mirasını ve Hristiyanlığı sırtlayan Doğu Roma İmparatorluğu (Bizans) gerek günümüz Türkiye tarihinin aydınlatılmasında gerekse Dünya tarihine umumi bir bakış açısı kazandırılmasında büyük önem arz etmektedir. İmparator I.Isakios Komnenos'un 1057'de taç giymesiyle Doğu Roma'da 128 yıl sürecek Komnenos Hanedanı saltanatı başladı. Tahta 1078 yılında 77 yaşındayken çıkan III.Nikèphoros Botaniates (1078-1081) çok sönük bir saltanat dönemi geçirdi. İmparatorlukta süregelen karmaşa devam etmekte, bundan faydalanmak isteyen komutanlar birbiri ardına isyan etmekteydiler. İsyancıları ve gelecekteki damadı olacak Nikèphoros Bryennius'u birer birer alt eden İmparatorluk başkomutanı Aleksios özellikle İmparatoriçe Maria Alania'nın dikkatini çekmiştir. İmparatoriçe 23 yaşındaki bu genç delikanlıya âşık oldu ancak oğlu Konstantin Dukas'ı korumak amacıyla Aleksios'u evlat edindi. Ertesi yıl Şubat 1081'de İmparatorluğu içine düştüğü iç ve dış buhrandan kurtarmak amacıyla Dukas ve Komnenos ailelerinin yaptığı istişareler sonucu 4 Nisan 1081 Pazar günü I.Aleksios Komnenos tahta çıkmıştır. Doğu Roma İmparatorluğu'nun 76. İmparatoru I. Aleksios Komnenos tahta çıktığında henüz 24 yaşında idi. İlk icraatı İstanbul'a giren paralı askerlerin yaptığı yağma ve talanlara engel olmak için ordugahı İstanbul'un dışına çıkarmak oldu. Doğuda Selçuklular batıda ise Peçenekler, Bulgarlar ve Slavlarla mücadeleyi sürdürdü. Fakat dönemin en önemli tehditlerinden birisi Norman Kralı Robert Guiskard'ın önce Sicilya ve daha sonra İtalya'yı alarak Akdeniz'de önemli bir güç haline gelmesiydi. Guiskard, İstanbul'u alarak iki imparatorluğu birleştirmek istiyordu. Bu amaçla çıktığı seferde Doğu Roma-Venedik ittifakına mağlup olur ve Aleksios açısından ilk büyük tehdit bertaraf edilmiş olur. Doğuda ise Selçuklu Türklerinin hakimiyeti ve akınları devam ediyordu. Bu duruma son vermek isteyen Aleksios Papa II.Urban'dan Türkleri Anadolu'dan çıkarmak ve ihtiyaç duyduğu insan kaynağını elde etmek için profesyonel birlikler talep etti. Ancak bu istek hiç umulmadık sonuçlara yol açtı ve Haçlı Seferlerinin başlamasına neden oldu. Bu uzun soluklu savaşlar ise hem Dünya Tarihi açısından hem de Bizans ve Türk Tarihi açısından önemli sonuçlar doğurmuştur. 37 yıllık saltanatı boyunca hem doğudan hem de batıdan birçok tehdide maruz kalan İmparator Aleksios Komnenos, bunların hemen hemen hepsini başarıyla bertaraf etmiştir. Tahta geçtiğinde enkaz halini alan donanmayı toparlamış, komutan olmasının getirdiği etkiyle orduda geniş bir ıslahat süreci başlatmıştır. Devletin yıpranan ekonomisini toparlamaya çalışmıştır. Yüzyıllardır yoğun bir çekişme yaşanan Katolik Batı ve Papa ile nispeten ilişkileri düzeltmiştir. Saltanatının son yıllarında Selçuklu Türklerine karşı mücadelelerini yoğunlaştırmış, bir yandan da eşi İrene, kızı Anna ve damadı Bryennius'un entrikalarına engel olmaya çalışmıştır. Saltanat sürdüğü 37 yıla birçok zafer sığdırmış, yok olan devlet otoritesini yeniden tesis etmiş ve belki de Doğu Roma İmparatorluğu tarihinin en önemli dönemlerinden birinde imparatorluk yapmıştır. İmparator Aleksios Komnenos yoğun geçen saltanatının ardından yakalandığı gut hastalığı sonucu 15 Ağustos 1118 Perşembe günü İstanbul'da hayatını kaybetmiştir.
Özet (Çeviri)
The Eastern Roman Empire (Byzantine), which displays in Eastern Europe, Adriatic, North Africa, the Balkans, Anatolia and the Middle East until 11 May 330, when it was demolished from May 11, It is of great importance in gaining a public view of World History. Thereign of the Comnenese dynasty, which will last 128 years in Eastern Rome, began with the coronation of Emperor I. Isaac Komnenos in 1057. The throne was 77 years old in 1078 III. Nikèphoros Botaniates (1078-1081) spent a verydullreign. The ongoing struggle continues in the Empire, and the commanders who want to take advantage of it were rebelling in the background. Aleksios, the Imperial Commander-in-Chief, who took down Nikeforus Bryennius, one of the rebels and the future groom, was particularly attentive to the Empress Maria Alania. The Empress fell in love with this youngman, 23 years old, but Adopted Alexios to protect his son Constantine Dukas. In the following year in February 1081 the consultations of the Dukas and Komnenos families in order to rescue the internal and external resistance that had fallen into the Empire came to an end on 4 April 1081 Sunday. Alexios Komnenos came to the throne. The 76th Emperor of the Byzantine Empire, Alexios Komnenos, was only 24 years old when he came to the throne. The first act was to take the army out of Constantinople to prevent looting and plundering of mercenaries entering Constantinople. In the east, Seljuks continued to fight in the west, with the Pechenegs, Bulgarians and Slavs. But one of the most important threats of the period was that the Norman King Robert Guiskard had taken Sicily and then Italy to become an important force in the Mediterranean. Guiskard wanted tounite the two empires by taking Constantinople. For this purpose, the outcome is defeated at once by the Byzantine-Venezian alliance and the first majör threat from the Aleksios is eliminated. In the east, Seljuk Turks domination and influx continued. Aleksios Pope II. Urbanus who wanted to put an end to this situation. He demanded Professional associations from Urban to remove the Turks from Anatolia and obtain the human resources they needed. But this demanded to unexpected results and caused the beginning of the Crusades. These long standing warshave produced important results both in terms of World History and in terms of Byzantine and Turkish History. Emperor Alexios Komnenos, who had been exposed to many hazards both from the east and the West during his 37 years of sultanate, successfully eliminated almost all of them. When the board passed, he recovered the debris of the debris and initiated a large reform process in the army with the effect of being a commander. The state has tried to recover the worn economy. Relative to the Catholic West and the Pope, which have been in intense controversy for centuries he was correct. In the last years of his reign, he intensified his struggles against the Seljuk Turks and tried to prevent his wife Irene, her daughter Anna, and the son-in-law of Bryennius. The reign of 37 reigned many victories, rebuilt the disappearing state authority, and perhaps empireed in one of the most important periods of the history of the Eastern Roman Empire. Emperor Aleksios Komnenos lost his life in Constantinople on Thursday, August 15, 1118 as a result of his gut disease, which was captured after his last reign