An analysis of teachers' perceptions on using drama in English classes
Öğretmenlerin İngilizce dersinde drama kullanımına yönelik algılarının bir analizi
  1. Tez No: 544385
  2. Yazar: SULTAN KARATOKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dramanın eğitime olan katkıları birçok araştırmacı tarafından ortaya konulmasına rağmen, öğretmenlerin öğretme sürecinde dramayı hangi kapsamda kullandıkları ya da öğretmenlerin drama kullanmalarına engel olarak algıladıkları faktörlerin ne olduğu konusunda yeterli araştırma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, İngilizce okutmanlarının drama hakkındaki genel anlayışlarını ve İngilizce öğretminde drama kullanımına yönelik algılarını araştırmaktır. Araştırmada ayrıca öğretmenlerin drama kullanımını engelleyen olası faktörler de araştırılmıştır. Çalışmaya Ankara ilinde bulunan üç farklı üniversitenin İngilizce hazırlık departmalarında görevli 20 İngilizce okutmanı katılmıştır. Çalışmada veriler, nitel araştırma stratejisi metoduyla toplanmıştır. Öğretmenlerin dramaya yönelik algılarının kapsamlı bir şekilde anlaşılması amacıyla, 20 okutmana, 10 adet açık uçlu sorudan oluşan yazılı bir anket uygulanmıştır. Her soru elle kodlama tekniğiyle kodlanmış ve ilgili kategoriler oluşturulmuştur. Çalışmanın sonucunda, öğretmenlerin İngilizce dersinde drama kullanımına yönelik oldukça olumlu algılarının bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In spite of the fact that, applying drama to teaching has been found by a large number of researchers as beneficial, the scope to which teachers use drama in their teaching process and the factors that teachers perceive as obstacles that prevent them implementing drama to their teaching, has not been fully investigated. The purpose of this study was to explore English Instructors' general knowledge about drama as a teaching tool and their perceptions of drama as a teaching tool in English language education. The possible factors that hinder the use of drama in language teaching practice were also investigated. The study group included 20 preparatory school instructors from three different universities in Ankara, Turkey. In the study, the data were gathered through qualitative research strategy. To get an in-depth understanding about the perceptions of teacher, a written interview which consists of 10 open-ended questions, was administered to 20 instructors. Each questions were analyzed through hand coding technique and related categories were created. The findings of the study revealed that most instructors have relatively positive perceptions of using drama in English language teaching.