İktisatta Yeni Cambridge yaklaşımı çerçevesinde Piero Sraffa
Piero Sraffa on the New Cambridge approach in economics
  1. Tez No: 544422
  2. Yazar: ABDULLAH EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT PIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında İtalyan iktisatçı Pierro Sraffa'nın hayatı, Alfred Marshall'a yönelik yaptığı eleştiriler, önemli yapıtlarından Malların Mallar Aracılığıyla Üretimi ve eski ile yeni Cambridge yaklaşmları incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Piero Sraffa'nın hayatına ve Alfred Marshall'a yönelik eleştirisine değinilmiştir. İkinci bölümde Piero Sraffa'nın en önemli eserlerinden biri olan Malların Mallar Aracılığıyla Üretimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise yeni Cambridge yaklaşımına değinilmiştir. İktisadi düşünceler tarihine damgasını vuran iktisatçılardan biri olan Piero Sraffa, yaptığı çalışmalar kadar yaşadıklarıyla da dikkat çekmiş bir iktisatçıdır. İtalya'da hızla yükselen faşist iktidar yüzünden İngiltere'ye zorunlu göçü, Cambridge'de eğitmenlik yapması, iktisat tarihinde iz bırakan arkadaşlıkları; özellikle faşist yönetim tarafından tutuklanan arkadaşı Antonio Gramsci ile yazışmaları ve tutuklu arkadaşının ihtiyaçlarını karşılaması ve özgürlüğüne kavuşması için verdiği mücadeleler bu çalışmada önemli yer bulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the life of the Italian economist Piero Sraffa, his criticism against Alfred Marshall, one of the best work of his which is Production of Commodities by Means of Commodities and also old and new Cambridge approach have examined. The study have consist of three parts. In the first part, life of Piero Sraffa and his criticism against Alfred Marshall have examined. The second part is about analyzing of Production of Commodities by Means of Commodities which is one of the best work of Piero Sraffa. The third part is about new Cambrige approach. Piero Sraffa, who has struck the history of economic thought, is an economist who has drawn attention to his life as well as his work. In this study Piero Sraffa's compulsory immigration to England due to the rapid rise of fascism in Italy, to train in Cambridge, to establish friendships there and to make friends with Antonio Gramsci who is arrested by the fascist administration and Piero Sraffa's fight for Antonio Gramsci's freedom and needs will find a important place.