International energy negotiations: Production sharing contract process and cross border pipeline bargaining
Uluslararası enerjı̇ müzakerelerı̇: Üretı̇m- paylaşım anlaşmaları sürecı̇ ve sınır ötesı̇ boru hattı pazarlıkları
  1. Tez No: 544423
  2. Yazar: RAMAZAN KUTAY ELMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, süreç, kültür ve önyargıların uluslararası enerji müzakereleri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Analiz, devlete karşı uluslararası petrol şirketlerini içeren ve devlete karşı uluslararası petrol şirketleri ile birlikte devletleri içeren müzakerelerini iki farklı kategoriden oluşur. Kazakistan'ın Kaşagan petrol sahası gelişimi sözleşme süreç örneği olarak seçilmiştir, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı projesi ise boru hattı pazarlık durumu olarak analiz edilmiştir. Jeopolitik faktörlerin uluslararası enerji müzakerelerinde çok belirleyici olduğunu savunan bilim adamlarının aksine, bu tez jeopolitik faktörlerin sadece siyasi olarak motive olmuş devlet aktörlerinin yoğun olarak dahil olduğu müzakerlerde etkili olduğunu fakat diğer enerji müzakerelerinde teknik, finansal, ekolojik ve kültürel faktörlerin daha etkili olduğunu savunuyor. Aslında, kültürel ve önyargılar etkileriyle birlikte, projenin teknik özellikleri ve dahil olan aktörlerin türü, uluslararası enerji müzakereleri sürecini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the impacts of process, culture and biases over the international energy negotiations. Analysis involves two different categories which negotiations involving producing state vs. IOC and producing state vs. IOC and states. Kazakhstan's Kashagan oil field development is chosen as contractual process example, whereas Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline project analyzed as a pipeline bargaining situation. Contrary to the scholars who argue that geopoltical factors are very decisive in international energy negotiations, this thesis argues that geopolitical factors are influential only in those international negotiations which involve politically motivated state actors and in other energy negotiations technical, financial, ecological and cultural factors are more decisive due to the lack of intense state involvement. In fact, along with the cultural and biases influences, the technical characteristics of project and type of actors involved have impact over the process of international energy negotiations.