Acil serviste pulmoner tromboemboli tanısı alan hastaların tıbbi sonlanımları ile hastaların PESI skoru, şok indeksi, modifiye şok indeksi ve yaş ile ilişkili şok indeksi değerlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 544436
  2. Yazar: ÖZKAN ERARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE GÖNÜLLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Akut pulmoner tromboemboli (PTE), mortalitesi %30'lara kadar çıkan kardiyovasküler hastalıklardan biridir. Çalışmamızda PTE tanılı hastalarında PESI, sPESI, şok indeksi (Şİ), modifiye şok indeksi (MŞİ), yaş ilişkili şok indeksi (YŞİ) parametrelerinin 30 günlük mortalite tahmininde değerlilikleri araştırılmıştır. Materyal-Metod: Bu çalışmada 1 Ocak 2015 – 20 Eylül 2018 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran ve pulmoner tromboemboli tanısını alan hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Hasta bilgi kayıt sistemi ve hastaların muayene dosyaları kullanılarak hastaların vital muayene bulgularına, biyokimsayal parametrelerine, hastalık özgeçmişlerine ve bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiografi (BTPA) görüntülerine ulaşıldı. Hastaların PESI, sPESI, Şİ, MŞİ, ve YŞİ hesaplanarak tıbbi sonlanımları ve 30 günlük mortaliteleri incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan 257 hastanın 151'i (% 58,8) kadın ve ortalama yaşı 70.7 (SS 15.5) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Acute pulmonary tromboembolism (PTE), is one of the cardiovascular diseases with a mortality rate of up to %30. In our study, PESI, sPESI, shock index (SI), modified shock index (MSI) and age-related shock index (ASI) parameters were evaluated in 30-day mortality estimation in patients with PTE. Materials and methods: In this study, patients who were admitted to the University of Health Sciences Izmir Bozyaka Education and Research Hospital Emergency Department between January 1, 2015 and September 20, 2018 and were diagnosed with pulmonary embolism were examined retrospectively. Vital examination findings, bio-parameters, disease history and computed tomography pulmonary angiography images of the patients were obtained by using patient information recording system and examination files of patients. PESI, sPESI, SI, MSI, and ASI were used to calculate the patients' medical outcomes and 30-day mortality. Results: Of the 257 patients included in the study, 151 (58,8%) were female and the mean age was 70,7 (SD 15,5).