Prematür ovaryan yetmezliği olan hastalarda inflamasyon belirteci olan serum endokan seviyelerinin tespit edilmesi
Determination of serum endocan levels which is inflammation marker in patients with premature ovaryan failure
- Tez No: 544473
 - Danışmanlar: PROF. DR. NAFİYE YILMAZ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı inflamasyon belirteci olan endokan (ESM-1) seviyelerinin etiyolojisi belli olmayan prematür ovaryan yetmezlik vakalarında tespit edilerek; hastalığın etiyolojisinde rol oynadığı düşünülen inflamatuar süreç ile olan ilişkisinin ortaya konmasıdır. MATERYAL VE METOD: Çalışmamız 2018 Temmuz – 2018 Kasım tarihleri arasında prospektif vaka kontrollü çalışma olarak planlandı. Çalışmamıza bu tarihler arasında Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Aile Planlaması ve Reproduktif Endokrinoloji Kliniği'ne başvuran 68 hasta dahil edildi. Araştırmaya dahil edilen 68 olgunun 34'ü 46,XX spontan karyotipe sahip prematür ovaryan yetmezlik (POY) tanısına sahip popülasyondan seçildi. Kontrol grubu ise 34 sağlıklı birey seçilerek oluşturuldu. Çalışmaya dahil edilen hastaların yazılı onamları alındı. Amenoreik olan hastalardan herhangi bir zamanda, menstrüel siklus gören hastalardan ise menstrüel siklusun ilk 3 günü içerisinde ovulatuar fonksiyonları değerlendirmek için kan örneği alındı. Alınan örnekler santrifüj edilip elde edilen serumlar dondurularak saklandı. Numuneler ELISA kit yöntemiyle çalışıldı. Gruplar arasındaki tüm veriler SPSS 22 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak istatistiksel analiz yapıldı. BULGULAR: Araştırmaya dahil edilen prematür ovaryan yetmezlik görülen hastalar ile sağlıklı gönüllüler yaş, vücut kitle indeksi (VKİ) ve sigara kullanımı açısından kontrol grubu ile benzerdi (p>0,05). Araştırmaya dahil edilen hastalarda POY grubunda serum endokan seviyesi ortanca değeri 114,94 (20,11-381,55) pg/mL iken, kontrol grubunda ortanca değer 97,22 (19,75-152,16) pg/mL olarak saptandı. POY grubunda serum endokan seviyeleri istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p=0,04). Serum endokan seviyeleri ile yaş, sigara kullanımı, VKİ, LH ve östradiol seviyeleri arasında anlamlı korelasyon saptanmadı. Serum endokan seviyeleri ile FSH arasında pozitif yönlü, AMH arasında ise negatif yönlü korelasyon saptandı ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu (r=0,325, r=0,393, p=0,007, p=0,022). POY tanısı için prediktif endokan seviyesini bulmak amacı ile ROC analizi uygulandı, cut off serum endokan seviyesi 124,34 pg/mL olarak saptandı. ROC analizine göre serum endokan seviyesi POY varlığını öngörmede istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,04). SONUÇ: Çalışmamız sonucunda prematür ovaryan yetmezliği olan kadınlarda serum endokan düzeyleri kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Serum endokan seviyelerinin FSH ve AMH ile korelasyon gösterdiği saptanmıştır. POY grubunda endokan seviyelerinin yüksek olması nedeni ile hastalığın etiyolojisinde inflamatuar süreçlerin etkili olabileceği düşünülmektedir. POY etiyolojisinde inflamatuar süreçlerin mekanizmasının daha iyi anlaşılabilmesi ve endokanın POY tanısında bir belirteç olup olamayacağı ilerde planlanan daha geniş vaka serili çalışmalar ile açığa kavuşturulabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to be establish endocan (ESM-1) which is an inflammation marker levels in idiopathic premature ovarian failure cases and reveal the relation between endocan and inflammatory process that is regarded as playing a role in etiology of this disease. MATERIALS AND METHODS: Our study was planned as a prospective case-control study between the dates July, 2018 – November, 2018. 68 patients who made an application to Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Women's Health Training and Research Hospital Family Planning and Reproductive Endocrinology Clinic between these dates were included study. 34 of 68 patients were chosen from the population diagnosed as premature ovarian failure (POF) with 46,XX spontaneous karyotype. Control group was constituted with 34 healthy individuals. Informed consent in written received from the patients included the study. Blood samples for considering ovulatory functions was taken anytime from the patients who amenorrheic and in first three days of cycle from who have menstrual cycle. Blood samples centrifuged and acquired blood serums cryopreserved. Specimens were studied with ELISA method. Statistical analysis was performed using SPSS 22 (Statistical Package for Social Sciences) program. . RESULTS: Patients with premature ovarian failure and healthy volunteers have similar ages, body mass index (BMI), smoking rates to control group (p>0,05). Median endocan level in serum were found respectively 114,94 pg/ml (20,11-381,55) and 97,22 (19,75-152,16) in POF and control group. In POF group, endocan levels in serum was higher than control group and this difference is statistically significant (p=0,04). Endocan levels did not correlated with age, smoking, BMI, LH or estradiol parameters. A positive correlation between FSH and endocan levels at the same time a negative correlation between AMH and endocan levels were detected. These correlations was statistically significant (r=0,325, r=-0,393, p=0,007, p=0,022). ROC analyze was used to find out the predictive endocan level and cut off value of endocan level in serum was determined as 124,34 pg/ml. Endocan level was statistically significant for predicting existence of POF according to ROC analyze. (p=0,04). viii CONCLUSION: In our study, endocan levels are significantly higher in women with POF compared with control group. A correlation was detected between Endocan levels and FSH, AMH. High endocan levels in POF group suggests inflammatory processes can be effective in etiology of disease. To understand mechanisms of these processes and whether endocan is suitable marker for diagnosis of POF or not can make evident with future researches which have larger case series.