Kronik demiyelinizan polinöropatilerde ince lif nöropatisi varlığının korneal konfokal mikroskopi ile araştırılması
Investigation of small fiber neuropathy in chronic demyelinating polyneuropathies with corneal confocal microscopy
- Tez No: 544472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KAHRAMAN KOYTAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kronik demiyelinizan polinöropatiler, ön planda miyelin hasarı ile giden, periferik sinir hastalıkları olup en sık görülenleri; edinsel olanlardan immün aracılı bir polinöropati olan kronik inflamatuvar demiyelinizan polinöropati (KİDP) ve herediter olanlardan Charcot Marie Tooth hastalığı tip 1A (CMT-1A), CMT-X1 ile herediter basınca duyarlılık nöropatisidir (HNPP). Bu hastalıklarda kendini duyusal ve otonom disfonksiyona bağlı semptomlarla gösteren ince lif nöropatisi (İLN) görülebilmektedir. Ancak İLN'nin gösterilmesi rutin elektrofizyolojik yöntemler ile mümkün değildir. Çalışmamızda, kronik demiyelinizan polinöropatilerde ince lif etkileniminin, korneal konfokal mikroskopi (KKM) ile araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 15 KİDP ve 16 herediter polinöropati (7 CMT-X1, 9 PMP22-ilişkili polinöropati) hastası ile 32 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Tüm hastalar klinik özürlülük ölçekleri, nöropatik ağrı anketleri ve otonomik semptom sorgulama ölçekleriyle değerlendirilmiştir ve elektrofizyolojik ve KKM parametreleri açısından incelenmiştir. KİDP hastalarında ve herediter polinöropatilerin PMP22 ilişkili polinöropati alt grubunda kornea sinir lifi yoğunluğu (corneal nerve fiber density, CNFD) ve kornea sinir lifi uzunluğu (corneal nerve fiber length, CNFL) kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede azalmıştır. KİDP hastalarında ayrıca infiltratif hücre sayısı ve sinir lifi tortiyozitesindeki anlamlı artış dikkati çekmektedir (p=0,005 ve p=0,001). Tüm hasta gruplarında nöropatik ağrısı olanların KKM parametreleri ağrısı olmayanlara göre belirgin düşük hesaplanmıştır. Ayrıca tüm hastalarda KKM parametreleri ile elektrofizyolojik parametreler arasında anlamlı korelasyon saptanmıştır. KKM, kronik demiyelinizan polinöropatilerde klinik özürlülük dereceleri, nöropatik ağrı varlığı ve elektrofizyolojik bulgular ile ilişkili bulgular göstermekte olup demiyelinizan nöropatide esas özürlülükten sorumlu olan aksonal dejenerasyon ve ince lif tutulumunun noninvazif bir belirteçi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Chronic demyelinating polyneuropathies, in which myelin sheath is predominantly affected, can be hereditary or acquired according to etiological causes. The most common types are chronic inflammatory demyelinating polyneuropathy (CIDP), which is an acquired and immune-mediated polyneuropathy, and hereditary polyneuropathies, such as Charcot Marie Tooth disease type 1A (CMT-1A), CMT-1X and hereditary neuropathy with liability to pressure palsies (HNPP). Small fiber neuropathy (SFN) can be seen in these diseases, leading to sensory and autonomic symptoms. However, demonstrating small fiber damage is not possible with routine electrophysiological methods. In our study, it is aimed to investigate small fiber neuropathy in chronic demyelinating polyneuropathies with corneal confocal microscopy (CCM). The study includes 15 chronic inflammatory demyelinating polyneuropathy (CIDP) patients and 16 hereditary polyneuropathy (7 CMT-X1, 9 PMP22-associated polyneuropathy) patients, and 32 healthy volunteers. Clinical disability scales, neuropathic pain and autonomic symtom questionnaires were applied, and electrophysiological and CCM parameters were analyzed in all patients. Corneal nerve fiber density (CNFD) and corneal nerve fiber length (CNFL) were significantly decreased in patients with CIDP, and in patients with hereditary polyneuropathy, especially in PMP22-related polyneuropathies. Infiltrative cell count and nerve fibre tortuosity were found to be increased in CIDP group. CCM parameters were significantly lower in patients with neuropathic pain compared to those without pain in all groups. Moreover, significant correlation was found between the parameters of CCM and electrophysiological parameters in all patients. In conclusion, CCM may be used as a noninvasive marker of axonal degeneration and small fiber involvement responsible for the main disability in demyelinating neuropathy.