Göğüs hastalıkları hastanesinde çalışan personelin iş sağlığı ve güvenliği durumlarının incelenmesi.
The examination of occupational health and safety conditions of staff working in the chest diseases hospital.
- Tez No: 544496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN KIVANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hastaneler, Public Health, Hospitals
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırmanın amacı sağlık sektörünün en önemli yapıtaşı olan hastanelerde, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği durumlarının belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemini Giresun Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesinde çalışan hemşire, doktor, teknisyen, tekniker vb. olmak üzere toplam 127 kişi oluşturmuştur. Hedeflenen örneklem 190 kişi iken, anket uygulamasına katılan 142 kişiden 127 kişinin anketi değerlendirmeye alınmıştır. Etik kurul ve il sağlık müdürlüğü izinleri alındıktan sonra araştırmaya katılmayı gönüllülük esası ile kabul eden katılımcılarla veriler toplanmıştır. Verilerin saptanmasında Öztürk ve Babacan tarafından geliştirilen bir ölçek olan İş Sağlığı ve Güvenliği Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin istatistiki değerlendirmesi için SPSS 16.0 programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Student's T Testi, Korelasyon Analizi, Man Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi, Ortalama ve Standart Sapma, Frekans ve Yüzdelik Değerler ile Minimum ve Maksimum Değerler kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p≤0,05 olarak alınmıştır. Katılımcıların % 59,8 'i kadın, yaş ortalaması 37,20'dir. Katılımcıların iş güvenliği ölçeği 5'li likert tipte olup 7 alt boyutu bulunmaktadır. Araştırmada iş güvenliği puan ortalaması 139,5 olarak bulunmuştur. Alt boyutlarında madde puan ortalamaları alınmıştır. Alt boyutlardan mesleki hastalıklar ve şikâyetler 2,13±0,77, kazalar ve zehirlenmeler 2,88±0,93 ve yönetsel destek ve yaklaşımlar 2,62±0,88 düzeyindedir ve ölçeğin toplam puan ortalaması yüksek düzeyde belirlenmiştir. Sonuç olarak, katılımcıların iş sağlığı ve güvenliği konusunda bazı alt boyutlar için daha olumsuz görüş bildirdikleri belirlenmiştir. Katılımcıların mesleki hastalıklar ve şikâyetler ile kazalar ve zehirlenmeler düzeyinde risk altında çalıştığı, yönetimin yeterince destek sağlayamadığı belirlenmiştir. Belirlenen sonuçlar doğrultusunda önerimiz yöneticilerin personelin çalışma koşullarının ve çalışma ortamlarının güvenli ve sağlıklı şekilde düzenlenmesine daha fazla önem vermeleridir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the occupational health and safety conditions of the employees in the hospitals which are the most important building blocks of the health sector. The sample of the study was formed by nurses, doctors, technicians etc. (total is 127 people) at Giresun Dr. Ali Menekse Chest Diseases Hospital. While the targeted sample was 190 people, 127 people from 142 people who participated in the questionnaire were evaluated. After obtaining the permission from ethics committee and the City Health Administrative, the data were collected with the participants who accepted to participate voluntarily in the study. In the determination of the data, Occupational Health and Safety Scale, which is a scale developed by Öztürk and Babacan was used. SPSS 16.0 program was used for statistical evaluation of the data. Student's T Test, Correlation Analysis, Man Whitney U Test, Kruscal Wallis Test, Mean and Standard Deviation, Frequency and Percentage Values and Minimum and Maximum Values were used in the analysis of the obtained data. Statistical significance level was taken as p≤0.05. 59.8 % of the participants were female and the average age was 37.20. The work safety scale of the participants is 5-point Likert type and has 7 sub-dimensions. The mean score of occupational safety was 139.5. The item mean scores were taken in the sub-dimensions. Occupational diseases and complaints of the sub-dimensions were 2.13±0.77 and managerial support and approaches were 2.62±0.88, the mean score of the scale was determined at high level. As a result, it was determined that participants had more negative views for some sub-dimensions on occupational health and safety. It was determined that the participants were working under the risk at the level of occupational diseases and complaints and managerial support and approaches and the management could not provide enough support. In line with the results, our recommendation is that managers give more importance to working conditions and working environment in a safe and healthy way.