Grafen bazlı elektrotlarla sudan organik kirleticilerin elektro oksidasyon ile arıtımı
The treatment of organic pollutants with electro oxidation from water with graphene based electrodes
  1. Tez No: 544502
  2. Yazar: BURAK DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN GENGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Endüstrideki gelişmeler doğrultusunda farklı ürünler ortaya çıkmakta ve bunun doğrultusunda farklı karakteristikte atıksular oluşmaktadır. Bu nedenle alışılagelmiş arıtım yöntemleri dışında yeni arıtma yöntemleri araştırılmaya başlanmıştır. Yapılan çalışmada da son yıllarda diğer arıtım yöntemlerine karşın işletme maliyetinin düşüklüğü gerek yüksek arıtım verimliliği gibi birçok avantaja sahip olan elektrooksidasyon ile arıtım yöntemi incelenmiş ve grafen bazlı elektrot kullanılarak organik kirleticilerin sudan elektrooksidasyon yöntemi ile arıtılması çalışması yapılmıştır. Elektrooksidasyon ve elektrofentonun çalışma prensibi, uygulama alanları, elektrot tipleri, grafen bazlı elektrotlarla yapılan çalışmalar incelenerek, çalışmalar doğrultusunda organik kirleticilerin grafen bazlı elektrotlarla sudan organik kirleticilerin giderim verimleri değerlendirilmiş olup, yapılan analizler neticesinde grafen bazlı elektrotların önemli bir potansitele sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Different products are produced in line with the developments in the industry and wastewater with different characteristics is formed in line with this. Thus new research has begun to investigate new treatment methods other than conventional treatment methods. In the study conducted in recent years, despite the other methods of treatment, low cost of operation and high effluent efficiency, such as the purification method with the electrooxidation method has been examined and the use of graphene-based electrode purification of organic pollutants from water by electrooxidation method has been made. The working principles of electrooxidation and electrofenton, application areas, electrode types, studies with graphene based electrodes were investigated and in light of the findings, the efficiency of the removal of organic pollutants from water with graphene based electrodes were evaluated and as a result of the analyses carried out, it is discovered that graphene based electrodes has a significant potential.