Tamil secessionism in Srilanka
- Tez No: 54451
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNAY GÖKSU ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Ill ÖZET Sn Lanka' da en eski tarihlerden beri farklı kütürler bırarada yaşıyor. Adada en büyük azınlığı temsil eden Tamiller, ayrı tarihsel geçmişlerini, ayrı dil ve kültürlerini vurgulayarak, kendilerinin çoğunluk Sinhalese toplulğundan ayrı bir ulus oluşturduklarına inanıyorlar. Sn Lanka 1948 yılında bağımsızlığını elde etti ve hemen ardından Tamil azınlığı dışlayıcı yasalar yürürlüğe girmeye başladı. 1956 yılında, Sinhala ulusun resmi dili olarak kabul edildi ve Tamiller resmi görevlerden ve üniversite eğitiminden mahrum olmaya başladılar. Ardından, yönetici elit Sinhala topluluğunun bağlı olduğu Budizm, devletin resmi dini olarak anayasa güvencesine alındı ve Tamiller kendilerini toplumun maddi manevi bütün kurumlarından dışlanmış hissetmeye başladılar. Bunun sonucunda Tamiller arasında radikal eğilimler güçlendi ve ayrı. bağımsız bir devlet özlemi dile getirilmeye başlandı. Ülke 1983 te iç savaş ortamına sürüklendi: her iki taraftan birçok insan yaşamını yitirdi, birçoğu göç etmek zorunda kaldı 1987'de Hindistan 'm, adadaki Tarmilerin koruyucusu ve bölgesel süper güç ve etnik çatışmada“arabulucu”' sıfatıyla müdahalesi, ülkeyi son derece kanlı bir savaşa görürdü. Hindistan birlikleri. 1990'da adayı terkettıklerinde, etnik çatışmayı sonlandıracak somut brr gelişme sağlanamamıştı, heı üç terafla da ölümler binlerle ifade ediliyordu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sri Lanka is the home of many different cultures-the Sinhalese, Tamils, Burghers, and Moors. The Tamils are the second largest group. The Tamils form a social entity, with their own history, traditions, culture, language and traditional homeland and therefore claimed that they constituted a distinct nation. Before a succession of western nations (including the Portuguese, Dutch and the British) ruled the island, there were two distinct kingdoms on the island, the Tamil Kingdom in the north and the Sinhala Kingdom in the south. The British amalgamated the two distinct nations into a single entity and gave Sri Lanka (formerly Ceylon) independence in 1 948, handing over control of the entire island to a Sinhalese government, based in Colombo. A series of laws that discriminated against Tamils were implemented after independence. These included making Sinhala, instead of English, the only official language of the country, i e. Tamils could not be employed unless they learnt Sinhala. The educational structures were altered to restrict Tamil admissions to higher education. Investment in Tamil areas was minimised. Recruitment of Tamils into the security forces was restricted. As the Tamil resentments deepened, Tamil politicians advocated a separate Tamil state. By the time of election 1977, the Tamil political leaders began to express political independence on the basis of the Tamil nation's right to self-determination. The Tamil call for independence was met by island wide anti-Tamil rioting. With all democratic ways to achieve equality having failed repeatedly, an armed struggle for self-determination began, led by the Liberation Tigers of Tamil Eelam (LTTE).