Aydın ili efeler ilçesi 4.nolu Aile sağlığı merkezi'ne hizmet almaya gelen gebelerin psikososyal sağlık düzeyleri ve etkileyen faktörler
The psychosocial health levels and its affecting factors of pregnant women who obtained care from the no.4 Family health centre of efeler disctrict in Aydin province
- Tez No: 544516
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDEN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gebeliğin normal seyrinde devam edebilmesi için psikososyal değerlendirme, fiziksel değerlendirme kadar önemlidir. Doğum öncesi bakım hizmetlerinde etkin rolü bulunan ebelerin, izlem yaparken gebelerin psikososyal sağlık düzeylerini de değerlendirmeleri gereklidir. Bu araştırma Aydın İli Efeler İlçesi 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'ne hizmet almaya gelen gebelerin psikososyal sağlık düzeyleri ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla analitik tipte yapılmıştır. Araştırma 15 Mayıs 2016 ile 15 Kasım 2016 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü Efeler İlçesi 4Nolu Aile Sağlığı Merkezine hizmet almaya gelen 291 gebe ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında“Anket Formu”,“Gebelikte Psikososyal Sağlığı Değerlendirme Ölçeği”ve“Gebelikte Risk Değerlendirme Formu”, verilerin değerlendirmesinde Statistical Packagefor Social Science (SPSS) 18.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart Sapma, Minimum, Maksimum) yanısıra parametrik olmayan iki grup değişkenlerin aralarındaki farklılığı incelemek için veriler Mann-Whitney Utesti ile birden fazla grup değişkenlerinde Kruskal Wallis H ile analiz edilmiştir.İstatistiksel anlamlılık p0,05). Lojistik Regresyon Analiz sonucuna göre gebeliğini istemeyenlerin psikososyal sağlık düzeyleri 0,321 kat daha düşük, gelir durumu düşük olan gebelerin“Gebelik ve eş ilişkisine ait özellikler”alt boyut puanı 0,054 kat daha düşük, çekirdek ailede yaşayan gebelerin“Aile iç şiddete ait özellikler”alt boyut puanı 19,375 kat daha yüksek, doğum öncesi izleme gitmeyen gebelerin“Aile iç şiddete ait özellikler”alt boyut puanı 0,005 kat daha düşük, kürtaj olmayan gebelerin“Gebeliğe ilişkin fiziksel-psikososyal değişikliklere ait özellikler”alt boyut puanı 3,221 kat daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre gebelerin psikososyal sağlık düzeyleri iyi durumdadır. Gebelerin bazı sosyoekonomik ve obstetrik özellikleri psikososyal sağlık düzeylerini etkilerken gebelikte risk durumu psikososyal sağlığı etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
Psychosocial evaluation is as important as physical evaluation in order for the pregnancy to continue in its normal course. It is necessary for midwives who play an active in antenatal care to evaluate the psychosocial health levels of pregnant women. This research was carried out as an analytical type to determine the psychosocial health levels and its relating factors of pregnant women who receıved care from the No.4 Famıly Health Centre of Efeler Dısctrıct in Aydın Provınce. The study was conducted between May 15, 2016 and November 15, 2016 with 291 pregnant womenwho obtained health care from the No.4 Family Health Centre of Efeler Disctrict under the Aydin Public Health Directorate of the Ministry of Health of Turkey. For the collection of data, a“Questionnaire”,“Antenatal Psychosocial Health Assessment Tool”,“Antenatal Risk Assessment Form”were used, and the statistical package for social science (SPSS) 18.0 package program was used in the evaluation of data.