Efeler ilçesi süt sığırcılık işletmelerinin mekanizasyon özelliklerinin belirlenmesi
Determination of mechanization features of dairy cattle enterprise in Efeler district
- Tez No: 897213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Makinelerı ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, Aydın ili Efeler ilçesi süt sığırcılığı işletmelerinin mekanizasyon özelliklerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Aydın ilinin Efeler ilçesine bağlı 5 belde ve 56 köyden, tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiş olan köy/belde de 34 işletme ile anket yoluyla yüz yüze görüşme yapılarak veriler elde edilmiştir. Aydın ili Efeler ilçesinde, İşletme sahiplerinin yaş ortalaması 42,89 olarak hesaplanmıştır. Süt sığırcılığı yapan işletmelerin %8,8'i sadece sığırcılıkla, %85,3'ü bitkisel üretimle birlikte süt sığırcılığı yapmakta olup, %5.9'u ise bitkisel üretim + besi hayvancılığı + süt sığırcılığı faaliyetleriyle uğraşmaktadır. İşletmelerde ortalama inek başına günlük süt verimi 18,72 litredir. İşletmelerin %85,3'ünde sağım yeri bulunmaktadır ve sağım yeri tipi %52,94'ü tek duraklı olup %41,18'i çift duraklıdır. İşletmelerin %82,4'ünde süt akış ölçer bulunmamaktadır. Süt soğutma tankı ise işletmelerin %47'sinde bulunmaktadır. İşletmelerin yem temini büyük oranda kendi üretimleri ile sağlanırken, kesif yemlerin %76,4'ü dışarıdan temin edilmektedir. İşletmelerin %67,64'i hayvanlara yemi, yem karma ve dağıtma makinası ile dağıtırken %14,7'sı ise el ile dağıtmaktadır. İşletmelerin %73,52'sinde tarım arabası bulunmaktadır. Tarım arabası bulunan işletmelerin %24'ü yemleme işlemini tarım arabası ile yapmaktadır. Hayvancılık işletmelerinin büyük çoğunluğunun (%76,5) kilitli tip yemlikleri tercih etmektedir. İşletmelerin %44,11'inde mısır silaj makinası, %29,41'inde ot silaj makinası bulunmaktadır. Barınak yapılarında serbest barınak tipi (%85,29) ve çelik konstrüksiyon (%88,3) yaygın olarak tercih edilmektedir. Bu yapılar, bölgenin iklim koşullarına uygunluk ve hayvan refahını artırma açısından avantaj sağlamaktadır. Hayvancılık işletmelerinde doğal havalandırma yaygın (%97) olup, fan sistemi ise %35,3 oranında kullanılmaktadır. İşletmelerde 1-3 traktör bulunmaktadır ve traktörlerin çoğu orta güçtedir. Aydın İli Efeler ilçesi, süt sığırcılığı yapan işletmelerin daha ziyade, küçük ve orta ölçekli işletmelerden oluştuğunu, ancak bu işletmelerin teknolojik donanım ve verimlilik artırma konusuna ihtiyaç duyduklarını belirlenmiştir. Anahtar kelime: Büyükbaş sağım yöntemleri, Sağım mekanizasyonu, Süt sığırcılığı işletmeleri
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine and evaluate the mechanization structure of dairy cattle farms in Efeler district of Aydın province. For this purpose, data were obtained by conducting face-to-face interviews with 34 enterprises in 5 towns and 56 villages of Efeler district of Aydın province, which will be selected by stratified random sampling method. In Efeler district of Aydın province, the average age of business owners was calculated as 42,89. 8,8% of the dairy cattle enterprises are engaged in cattle breeding only, 85,3% are engaged in dairy cattle breeding together with plant production, and 5,9% are engaged in plant production + livestock breeding + dairy cattle activities. The average daily milk yield per cow in enterprises is 18,72 liters. 85,3% of the enterprises have a milking place and 52,94% of the milking place type is one-stop and 41,18% is double-stop. 82,4% of the enterprises do not have milk flow meters. Milk cooling tanks are available in 47% of the enterprises. While the feed supply of the enterprises is largely provided by their own production, 76,4% of the concentrate feeds are supplied from outside. While 67,64% of the enterprises distribute feed to animals with feed mixing and distribution machines, 14,7% distribute them manually. 73,52% of the enterprises have agricultural carts. 24% of the enterprises with agricultural carts do the feeding process with agricultural carts. The vast majority of livestock enterprises (76,5%) prefer locked-type feeders. 44,11% of the enterprises have corn silage machines and 29,41% have grass silage machines. Free shelter type (85,29%) and steel construction (88,3%) are widely preferred in shelter structures. These structures provide advantages in terms of adaptation to the climatic conditions of the region and increasing animal welfare. Natural ventilation is common (97%) in livestock farms, and the fan system is used at a rate of 35,3%. There are 1-3 tractors in the enterprises, and most of the tractors are of medium power. In Efeler district of Aydın Province, it has been determined that dairy cattle enterprises mostly consist of small and medium-sized enterprises, but these enterprises need technological equipment and productivity increase. Keyword: Cattle milking methods, Milking mechanization, Dairy cattle farms