Tekerlekli mobil robotlar ile insansı robotların görev yetenekleri yönünden deneysel karşılaştırılması
  1. Tez No: 544538
  2. Yazar: ERCAN TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK GÖZDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
T.C. MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ ALPARSLAN SAVUNMA BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ASKERİ ELEKTRONİK SİSTEMLER MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI ANKARA 2019 TEKERLEKLİ MOBİL ROBOTLAR İLE İNSANSI ROBOTLARIN GÖREV YETENEKLERİ YÖNÜNDEN DENEYSEL KARŞILAŞTIRILMASI YÜKSEK LİSANS TEZİ ERCAN TAŞKIRAN ÖZET Robotik sistemler araştırma, eğitim, sağlık ve ulusal savunma gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sistemlerin yetenekleri ve etkinliği de sürekli artmaktadır. Değişik platformlara sahip robotik sistemler gelecekteki muharebe ortamında büyük bir güç çarpanı olacak, muharebe alanlarında ve muharebe alanlarının gerisinde yaygın olarak kullanılacaktır. Bu tezde görev yeteneklerinin karşılaştırılması maksadıyla laboratuvar ortamında hem tekerlekli bir mobil robot hem de insansı bir mobil robot ile deneysel çalışmalar yapılmış, mobil robotlar uzaktan yönlendirilerek kontrol edilmiştir. Deneysel çalışmada, QBot 2 tekerlekli mobil robotun manevra kabililiyetlerinin değerlendirilmesi maksadıyla diferansiyel sürüş kinematiği ele alınmıştır. MATLAB® ortamında bir simulink modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan model Quarc® kontrol yazılımı ile derlenmiştir. Derleme yapılan model TCP/IP bağlantısı ile QBot 2'de bulunan gömülü bilgisayara yüklenmiştir. Diğer deneysel çalışmada ise Choregraphe® programı kullanılarak yeni bir konuşma tanıma sistemi geliştirilmiş ve bu uygulama NAOqi® kontrol yazılımı arayüzleri kullanılarak Nao ile entegre edilmiştir. Geliştirilen konuşma tanıma sistemi seçilmiş sözlü komutlarla değerlendirilmiştir. Yapılan deneylerin sonucunda insansı ve tekerlekli mobil robotların deneysel bir karşılaştırılması yapılmıştır. Bu kapsamda hareket yetenekleri, olası kullanım alanları ve kullanım maksatları, donanım ve yazılım karmaşıklığı ile tasarım zorlukları görülmüş ve yorumlanmıştır. Son bölümde ise sonuçlar değerlendirilmiş, insansı ve tekerlekli mobil robotların muharebe ortamındaki görev yetenekleri tartışılmış, geleceğe yönelik öngörüler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Akıllı Robot Sistemleri, Tekerlekli Mobil Robotlar, İnsansı Robotlar, Görev Yetenekleri, Karşılaştırma.
Özet (Çeviri)
NATIONAL DEFENCE UNIVERSITY ALPARSLAN DEFENCE SCIENCES INSTITUTE DEPARTMENT OF MILITARY ELECTRONICS SYSTEMS ENGINEERING EXPERIMENTAL COMPARISON OF WHEELED MOBILE ROBOTS AND HUMANOID ROBOTS IN TERMS OF THEIR TASK CAPABILITIES MASTER THESIS ERCAN TAŞKIRAN ABSTRACT Robotic systems are widely used in many areas such as research, education, health and national defence. Capabilities and efectiveness of these robotic systems are constantly increasing. Robotic systems with different platforms will be a major force multiplier in future battlefields, they will be extensively used on the frontline and behind. In this thesis, we experimented with both a wheeled mobile robot and a humanoid mobile robot in labratory environment for the purpose of comparing the task abilities and these mobile robots were remotely controlled. In experimental study, differential drive kinematics is used to evaluate maneuverability of QBot 2. A Simulink model is developed in MATLAB®. The model is built with Quarc® control software. Compiled model is downloaded QBot 2 embedded computer using TCP/IP connection. In the other experimental study, a new speech recognition system has been developed using Choregraphe® program and this program is integrated with Nao using NAOqi® control software interfaces. We evaluated the developed speech recognition sytems by selected verbal commands. We have provided an experimental comparison of humanoid and wheeled mobile robots using experiment results. In this context, we saw and interpreted motion capabilities, possible usage areas, possible tasks, hardware and software complexity and design difficulty. And finally, the last chapter describes the results evaluated, the task capabilities of the humanoid and wheeled mobile robots in the battlefields discussed and predictions for the future presented. Key Words : Intelligent Robot Systems, Wheeled Mobile Robots, Humanoid Robots, Task Capabilities, Comparison