Altın Orda Devleti'nin dış politikası: Batu Han Dönemi (1242-1255)
Foreign policies of Golden Horde: The period of Batu Khan (1242-1255)
  1. Tez No: 544548
  2. Yazar: UMUT YOLSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Cengiz Han ile birlikte başlayan Moğol seferleri, onun oğlu Ögeday Han döneminde zirve noktasına ulaşmıştır. Ögeday Han, Orta Avrupa'ya askeri sefer yapılmasına karar vermiş ve bu sefere Batu komuta etmiştir. Orta Avrupa'ya giderken yolu üzerinde bulunan Rus Knezliklerini itaat altına alan Batu, bu seferi başarı ile tamamlayıp döndükten sona 1242 yılında başkenti Saray olan Altın Orda Devletini kurmuştur. Altın Orda Devleti'nin ilk hanı olan Batu Han Büyük Moğol Hanlarına bağlı olmasına rağmen, Rus Knezleri, Türkiye Selçuklu Sultanı ve İran Valileri üzerinde hâkimiyet kurmuştur. Hakim olduğu topraklarda ekonomik ve askeri olarak varlığını hissettiren Batu Han 1255 yılında ölmüştür. Kurduğu devlet 1502 yılına kadar varlığını sürdürmüştür. Devlet ilk başta Moğol Devleti olarak kurulmasına rağmen zaman içerisinde Türk Devleti haline dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
The Mongol campaigns, which began with Genghis Khan, reached its peak in the period of his son Ogeday Khan. Ogeday Khan decided to carry out a military campaign to Central Europe and Batu commanded this campaign. Batu, who obeyed the Russian Principals on his way to Central Europe, successfully completed this campaign and returned to the end in 1242 and established the Golden Horde State. Although Batu Khan is the first Khan of the Golden Horde State, obeyed the Great Mongol khans, he dominated the Russian Princes, the Anatolian Seljuks Sultans, and the Governors of Iran. Batu Khan died in 1255. The state it founded continued until 1502. Although the state was initially established as a Mongol state, it became a Turkish state in time.