Acil servise başvuran 18-64 yaş arası bireylerde humerus, radıus ve ulna kırıklarının anatomik ve epidemiyolojik olarak incelenmesi
Anatomic and epidemiological investigation of humerus, radius ulna fractures in 18-64 age patients who applied emergency department
  1. Tez No: 544604
  2. Yazar: ONUR SEÇGİN NİŞANCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı 18-64 yaş aralığındaki bireylerde humerus, radius, ulna kırığı tespit edilmiş hastaların epidemiyolojik özelliklerini ve kırık yerinin anatomik lokalizasyonlarını ortaya koymaktır. Çalışmada Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Acil servisi'ne 1 Ocak 2012 ile 1 Ocak 2018 arasında travma ile başvuran humerus, radius ve ulna'ya ait kırık tespit edilmiş 18-64 yaş arasındaki hastaların dosyaları PACS ve Enlil sistemi üzerinden incelendi. Kriterlere uygun 252 hasta bulguları değerlendirildi. Hastalar 18-44, 45-64 olmak üzere 2 yaş grubuna ayırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the epidemiological aspects and anatomic location of fractures occurring in the humerus, radius, and ulna in the individuals aged 18-64. In the study, the files of patients who applied to the emergency service of Tokat Gaziosmanpaşa University Medical Faculty Health Application and Research Center between 1st of January, 2012 and 1st of January 2018 with the complaint of trauma and who had fractures in humerus, radius and ulna were evaluated on the systems of PACS and Enlil. Data of 252 patients who met the inclusion criteria were evaluated. The patients were divided into two age groups: 18-44 years, 45-64 years.