Rauf Fico'nun hayatı (1881-1944) ve hatıraları
The life and memories of Rauf Fico
  1. Tez No: 544627
  2. Yazar: DÖNAY KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde devletin yıkılmasını hızlandıran pek çok olay olmuştur. Bu olayların başında ise ayaklanmalar, milletlerin bağımsızlıklarını istemesi sonucu çıkan kargaşalar gelmektedir. Böyle bir kargaşanın ortasında ise Osmanlı Devleti'nin yıkılmaması ve karışıklıkların giderilmesi için uğraşan bir kaymakam vardır. Rauf Bey hatıralarında bu kaos ortamını ele almıştır. Bu tezde Rauf Bey'in olayları nasıl değerlendirdiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Tez, Rauf Bey'in doğumu yılı olan 1881'den 1944 yılında ölümüne kadar olan dönemi kapsamaktadır. Ancak Rauf Bey'in Osmanlı Devleti'nde görev yaptığı yıllar ağırlıklı olarak ele alınmıştır. Özellikler Yabanabad bugünkü adıyla Kızılcahamam'a ağırlık verilmiştir. Çünkü Rauf Bey görev yaptığı iki yıl boyunca Yabanabad' ta ki her faaliyeti, durumu hatıralarında belirtmiş ve ayrıca valiliğe bu konuda uzun uzun raporlar yazmıştır. Bu raporlar incelenerek dönemin olumlu olumsuz bütün yanları ele alınmaya çalışılmıştır. Bu raporlarda ayrı ayrı başlıklar atmıştır. Dönemin alt yapı, eğitim, sağlık, askeriye, posta, ulaşım vb. konularda ne seviyede olduğu görülmüştür. Günümüzle yüz yıl önceki durum arasında kıyaslamalar yapılmıştır. Kıyaslamalar yapılırken dönemin şartları göz önüne alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recent periods of Ottoman, there have beenmany events that have accelerated the collapse ofthe empire. Rebellions and chaos after the nations' reavest for independence are the leading ones. In such a big chaos there was a district governor who is working and trying hard to prevent the collapse of the empire. That chaos environment was discussed in the memoirs of Rauf Bey. In this thesis, it is aimed to be understood how Rauf Bey evalvated the events. The thesis involves 1944, the period between the birth year of Rauf Bey, 1881 and 1944 until hes death. However, the years, which Rauf Bey served in Ottoman Empire, were mainly dealt with. Especially, it has been concentrated on Yabanabad, under its current name Kızılcahamam. This is because Rauf Bey stated all the activities in Yabanabad in his memoirs during the 2 years hi was carrying his duty, and also he wrote so long reports to the governorship about the subject. By analyzing these reports, it has been tried to deal with all the favourable and un favourable aspects of the period. In those reports he gave headlines seperately.