Ak Parti Döneminde tarih yazımı ve milliyetçilik: Köşe yazarları üzerinden bir inceleme
Historiography and nationalism in the Ak Party Era: A review via columnists
  1. Tez No: 544626
  2. Yazar: FATİH SERDAR ÖZGÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Diğer ulusal bağlamlarda olduğu gibi, Türkiye'de de milliyetçilik toplumun farklı kesimlerini tek bir siyasi proje altında bir araya getirmeye yetecek kadar güçlü bir dünya görüşü olmuştur. Tarihsel köken ve milli bilinç gibi kavramların yeni bir ulusal tarihyazımıyla yeniden düzenlenmesi, farklı politik güçlerin milliyetçi duyguları yaymak için kullandıkları ortak bir yöntemdir. Türkiye'nin erken cumhuriyet döneminde de olduğu üzere, kültürel politika ve tarihyazımı gibi Türk siyaseti ve toplumunun pek çok unsuru, milliyetçilik çizgisinde yeni bir toplum biçimi oluşturacak biçimde dönüştürülmüştür. Bazı aksaklıklara rağmen, erken Cumhuriyetçi dönem milliyetçiliği, bu dönem milliyetçiliğinin sert bir biçimde dönüştürüldüğü AK Parti'ye dek devamlı bir referans noktası teşkil etmiştir. AK Parti hükümetinin erken dönemlerinde parti yöneticileri milliyetçiliği eleştirmiş olsalar da; sonraları“millete hizmet etmenin koşulu”olarak tanımlanan bu kavram sahiplenilmiştir. Bu tez AK Parti'nin“milleti”ne şekilde tanımladığını ve erken Cumhuriyet döneminden farklı bir biçimde kapsamını belirlediğini tartışmakta ve AK Parti hükümeti döneminde Türkiye'de milliyetçilik kavramının ilk halinden bir kopuş meydana geldiğini iddia etmektedir. Çalışma, bir yandan erken cumhuriyet döneminde Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) organik açıdan bağlı köşe yazarlarını, diğer yandan bugünün Türkiyesinde AK Parti'ye bağlı olan köşe yazarlarını karşılaştırarak bu iddiayı kanıtlamaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
As is the case for other national contexts, nationalism in Turkey has been a view of world that has been powerful enough to consummate different sections of society under a single political project. The reconfiguration of such concepts as historical genesis and national consciousness through a new national historiography has been a common method used by different political forces to spread nationalist sentiments. As such in the early republican period of Turkey many elements of Turkish politics and society such as cultural policy and historiography have been transformed along the lines of nationalism in such a way as to create a novel form of society. Despite some setbacks, the nationalism of the early Republican period has been an incessant reference point for Turkey for many years up until the Ak Party (Justice and Development Party) period, in which the nationalism of the earlier Republican period has been drastically transposed by a new framework. In the early periods of the Ak Party rule the elites of this party have either criticized nationalism; however in the last terms of its power it has been embraced as a notion that were defined as“provision of services to society”. This thesis will discuss in what ways the AK Party defined“nation”and designated its scope differently than the early Republican period and assert that there emerged a rupture with the earlier conception of nationalism in Turkey under the Ak Party rule. The thesis will substantiate this assertion by comparing the writings of columnists organically linked to the Republican People's Party (CHP) in the early republican period on the one hand and those linked to Ak Party in contemporary Turkey, on the other.