Türkiye'deki üniversite radyolarının gelişim süreçleri ve yayın politikaları: Yedi bölge, yedi radyo
Development processes and broadcasting policies of the university radio stations in Turkey: Seven regions, seven radio stations
  1. Tez No: 544633
  2. Yazar: YASEMEN GÖKSÜGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Evrensel bilginin üretildiği ve paylaşıldığı yerler olan üniversiteler aynı zamanda öğrenci yetiştiren bir eğitim kurumudur. Üniversiteler, kamu hizmeti olarak, üretilen bilginin daha geniş kitlelerle paylaşımında oldukça etkili olan kitle iletişim araçlarını kullanabilmektedir. Bu kitle iletişim araçlarından biri de öğrencilerin fikirlerini ifade etmeleri, seslerini duyurmaları ve mesleki pratik kazanmaları amacıyla kurulan üniversite radyolarıdır. Propaganda aracına dönüşen devlet radyolarından ve ticari amaçlarla hareket eden özel radyolardan farklı olarak; üniversite radyolarının hem öğrencilerin eğitilmesi hem de yerel kapsamda halkın bilgilendirilmesi işlevi ile kamusal yayıncılık açısından farklı bir noktada olduğu görülmektedir. Günümüzde üniversite radyolarının sayısı gelişen teknolojinin de yardımıyla hızlı biçimde artmaktadır. Türkiye'deki üniversite radyolarının gelişim süreçlerini ve yayın politikalarını ortaya çıkarmayı amaçlayan bu araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde radyonun gelişim süreci, Dünya'da ve Türkiye'de radyo yayıncılığı konularına ilişkin literatür taraması yer almaktadır. Araştırmanın ikinci bölümünde ise radyo yayın sistemleri; radyo kuruluşlarının örgütsel yapısı; radyo yayınları ve içerik türleri; radyo yayınları hakkında kanun ve yönetmelikler konuları ortaya konulmuştur. Bu araştırmanın uygulama bölümünü oluşturan üçüncü bölümde ise üniversite radyolarının içerik ve format üretiminden sorumlu olan kişilerle yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmelere ilişkin bulgular analiz edilip yorumlanmıştır. Araştırma kapsamında; Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden en eski üniversite radyoları olarak İstanbul Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi radyoları incelenmiştir. Üniversite radyolarının yayın sorumluları ile görüşmeler neticesinde; radyoların künye bilgileri, hedef kitleleri, genel özellikleri, yayın akışları, yayın formatları, yayın içerikleri, yeni medya araçlarını kullanımları, eğitim fonksiyonları ve işleyiş düzenleri ile ilgili sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Universities, where universal knowledge is produced and shared, are also an educational institution that educates students. As public service, universities can use mass media which are very effective in sharing the information produced with a wider audience. One of these mass media is university radios which are established to express students' opinions, make their voices heard and gain professional practice. Unlike public radios that transformed into propaganda vehicles and private radios acting for commercial purposes; it is seen that university radios have a different point in terms of broadcasting as they are informing both educating students and the public in the local scope. Today, the number of university radios is rapidly increasing with the help of developing technology. This paper which aims to uncover the development process and broadcasting policies of the university radio in Turkey, consists of three parts. In the first part of the study, literature review about process of radio development, radio broadcasting in Turkey and the world is included. In the second part of the study, radio broadcast systems; organizational structure of radio organizations, radio broadcasts and content types, laws and regulations about radio broadcasts have been put forward. In the third part which constitutes the application part of this study, the findings related to semi-structured interviews with people responsible for content and format production of university radios were analyzed and interpreted. In the scope of the study. The oldest university radios of seven geographical regions of Turkey as Istanbul Technical University, Ege University, Selcuk University, Harran University, Akdeniz University, Karadeniz Technical University and Ataturk University radios were examined. As a result of interviews with the broadcasting officers of the university radios; the results related with the tag information of the radios, their targetgroups, general characteristics, broadcasting streams, broadcast formats, broadcast contents, the use of new media tools, educational functions and operating systems are presented.