Türkiye'deki Suriyelilerin entegrasyonunda sivil toplum kuruluşlarının rolü: Ankara örneği
The role of ngos in Syrians' integration to Turkey: Case of Ankara
  1. Tez No: 544634
  2. Yazar: HİLAL BARIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT EMRAH BERİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 435
Özet
Göç, dünyada ve Türkiye'de sosyal bilimler alanında birçok çalışmanın ve araştırmanın konusu olmaktadır. İnsanlar tarih boyunca bulundukları noktadan başka noktalara daha iyi yaşam koşullarına sahip olabilmek için göç etmişlerdir. Uluslararası göç hareketleri, küreselleşmenin etkisiyle birlikte büyük bir değişime uğramıştır. Türkiye, tarihi ve coğrafi konumu nedeniyle hem göç alan hem de göç veren bir muhaceret ülkesi olarak, kitlesel göçlerin odağında yer almıştır. Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı en büyük kitlesel göç hareketi ise“Arap Baharı”sonrası Mart 2011'de başlayan Suriye iç savaşına bağlı olarak gelişen ve eski göç deneyimlerinden hem nitelik hem de nicelik olarak farklı olan göçtür. Göç ve entegrasyon yönetiminde devletin yanı sıra devlet dışı aktörler olarak STK'lar Suriyeli göçmenlerin entegrasyonuna yönelik faaliyet ve stratejileriyle tamamlayıcı nitelikte bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, Türkiye genelinde ve özel olarak Ankara'da STK'ların entegrasyondaki rolünü anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma küresel gelişmelerle birlikte Suriyeli göçmenlerin Türkiye'ye entegrasyonunda farklı entegrasyon modellerini ele alarak yasal politikalar ve uygulamaların bir analizini yapmayı; devlet dışı aktörler olarak STK'ların entegrasyondaki rolünü tartışarak siyaset ve sosyal bilimler literatürüne katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Migration has been a significant research topic for social sciences throughout the world, as well as in Turkey. Historically human beings have migrated to achieve better living conditions. International migration movements have undergone a massive change due to the impact of globalization. Turkey has historically and geographically been a land of migration, both inward and outward. Turkey faced its biggest mass migration as a result of the civil war in Syria, which started in March 2011, after the“Arab Spring.”The migration from Syria is different from Turkey's past experiences with migration in terms of quantity and quality. Along with the Turkish government, non-governmental organizations have been complementary actors in migration management with their strategies and activities for immigrant integration. This research analyzes the role of NGO's in immigrant integration in Ankara, Turkey, and thus aims to make a contribution to political and social sciences, by discussing the role of NGO's in immigrant integration within the wider framework of models, legal policies and measures applied for the integration of Syrian immigrants in Turkey.