Empedokles ve Davud El-Kayserî'nin düşüncesinde sevginin (Aşkın) yeri
The place of love in the thought of empedocles and Davud El-Kayseri
  1. Tez No: 544632
  2. Yazar: FERDİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BEKİRYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Felsefesi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada sevgi kavramı,Empedokles ve Davud el-Kayserî'nin düşüncelerinden hareketle ele alınmıştır. Öncelikle her iki düşünürün de hayatı ve genel hatlarıyla düşünceleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra sevgi-varlık ilişkisi bağlamında, sevginin ontolojik ve kozmolojik boyutu, Empedokles ve Davud el-Kayserî'nin açıklamaları doğrultusunda ortaya konmuştur. Devamında ise konuyla ilintili olarak insanın evrendeki yeri ve kimliği, insanın ontolojik kökeni ve kaderi, başlıkları altında her iki düşünürün de insan anlayışları incelenmiştir. Sonuçta sevginin âlem ve içindekilerle, özellikle de insanla olan münasebeti vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of love is dealt with from the thoughts of Davud al-Kayseri and Empedocles. First of all, the life of both thinkers and their thoughts in general terms were emphasized. In the context of the relationship between love and existence, the ontological and cosmological dimension of love was revealed in accordance with the explanations of Empedocles and David al-Kayseri. On the other hand, in relation to the subject, the place and identity of the human being in the universe, the ontological origin and fate of man, the human concepts under the headings are examined. As a result, the relationship of love with the world its contents, in particular with the human, is emphasized.