Yerel düzeyde kamu politikası oluşturulması Karşıyaka Belediyesi örneği
Public policy making at local level case study of Karşıyaka Municipility
- Tez No: 544642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; yerel yönetim kuruluşlarının yerel kamu politikası oluşturulmasındaki rolünü ortaya koymaktır. Bu doğrultuda bir yerel yönetim birimi olan belediyelerin ve özel olarak Karşıyaka Belediyesi'nin yerel düzeyde kamu politikası oluşturulmasına katkısı analiz edilmiştir. Çalışmada veriler literatür taraması ve alan araştırması kapsamında yüz yüze mülakat tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde kamu politikası kavramına ilişkin; ikinci bölümünde ise yerel yönetimlere ilişkin teorik açıklamalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde belediye mevzuatı derinlemesine incelenmiştir ve merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Son olarak dördüncü bölümde, alan araştırması kapsamında elde edilen bilgiler ışığında kamu politikası oluşturulması sürecinde yerel yönetimlere ve Karşıyaka Belediyesi'ne düşen rol ortaya konmuştur. Dünya genelinde çeşitli belediye kuruluşlarından örnekler seçilerek, bu kuruluşların görev, yetki ve sorumlulukları incelenmiştir. Çalışma sonucunda bir yerel yönetim birimi olarak belediyelerin büyükşehir belediyeleri ile görev dağılımı karmaşası yaşadığı ve yerel düzeyde karar verme noktasında kısıtlı imkânlara sahip olduğu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to present the role of local government bodies in the formulation of local public policy. In this respect; municipalities, as local government units, and spesifically the contributions of Karşıyaka Municipality to the creation of local public policy are reviewed. The data were obtained by face-to-face interviews, within the scope of literature review and field survey. The concept of public policy and local governments are theoretically explained in the first and second chapters respectively. In the third chapter, legislation about municipalities was analyzed in depth and the relation between central administrations and local governments is reviewed. Finally, in the fourth chapter, the role of the local governments and the Municipality of Karşıyaka has been put forward in the process of creating public policy in the light of the data obtained within the scope of field research. Additionally, various municipilities from different countries, whose tasks, authorities and resposibilities are assessed, have been selected to review in this study. As a result, it is found that there are complexities about distribution of tasks between municipalities and metropolitan municipilities. Furthermore, it can also be concluded that, as local government units, municipalities have limited opportunities while making local decisions.