Türk Ceza Kanununda tefecilik suçu
Crime of usury in Turkish Criminal Code
  1. Tez No: 544643
  2. Yazar: TAYFUN GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÜZÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu m. 241'de tefecilik suçuna yer verilmiştir. Bu madde kapsamında kazanç sağlamak amacıyla başkasına ödünç para verme fiili, yaptırıma bağlanmıştır. Günümüzde ihtiyaç sahibi kişilerin, kamu gücünün kontrolü haricinde ve faiz karşılığında ödünç para almaları neticesinde geri ödeme imkansızlığına düşmeleri durumuyla sıkça karşılaşılmaktadır. Bu kapsamda Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Alanına İlişkin Suçlar bölümünde düzenlenen tefeciliğin, suç olarak kabul edilmesinin temelinde kamu otoritesinin kontrolü dışında faizli işlemlerin yapılmasının önlenmesi suretiyle ekonomik sistemin güvenliğinin sağlanması bulunmaktadır. Çalışmamızda öncelikle tefecilik suçuyla ilgili genel bilgilere değinilmiş, ardından tefecilik suçunun unsurları, suçun özel görünüş biçimleri ve yaptırımı, doktrindeki tartışmalı görüşler ve yargısal içtihatlar ışığında incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise, uygulamada karşılaşılan sorunlara ve tartışmalı konulara ilişkin çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Usury is included in the article 241 of the law no. 5237 Turkish Criminal Code. Within the context of this article, the act of lending money to another person with the intension of earning money is sanctioned. Today, it is a frequently encountered situation that people in need ,who borrow money regardless of public authority control and in exchange for usurious rates, end up with impracticability of repayment. Within this framework, the underlying reason why usury is accepted as a crime regarding Economy, Industry and Commerce areas is to provide the security of the economical system in order to prevent usurious operations from taking place without public authority control. Primarily, guidelines about usury are mentioned in this paper. Secondly, elements of the usury, specific aspects and sanctions of the crime, controversial opinions in the doctrine are analyzed in the light of jurisprudence. In the conclusion part, problems encountered in practice and solution proposals regarding the controversial issues are included.