Le mouvement LGBTI+ en Turquie à travers l'espace, l'identité et la résistance
Mekan, kimlik ve direniş bağlamında Türkiye'de LGBTİ+ hareketi
  1. Tez No: 544651
  2. Yazar: GÖKHAN BAŞBUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de LGBTİ+ hareketi örneği üzerinden yeni toplumsal hareketlerin mekân ile ilişkisine dair bir değerlendirme sunmaktır. Türk devleti LGBTİ+ hareketini yasa dışı ilan etmese de“genel ahlak”veya“kamu düzeni”gibi kavramlar sebep gösterilerek harekete yönelik çeşitli müdahaleler söz konusu olmaktadır. Elbette bu müdahalelerin temel alanlarının başında hareketin mekânları gelmektedir. İstanbul, Ankara ve İzmir'de etkinliğini sürdüren LGBTİ+ aktivistlerle yapılan görüşmeler neticesinde birincil kaynak teşkil eden görüşlere yer verilen tez, LGBTİ+'ların mekân üzerinden direniş ve mobilizasyonlarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to present an evaluation of the relationships between space and new social movements through the LGBTI+ movement. Although the Turkish state has never outlawed the LGBTI+ movement illegal, the terms like“morality”or“public order”are presented as the reason of various interventions by the state. Certainly, the spaces of the movement are targeted by these interventions. Thanks to the interviews carried out with LGBTI+ activists from the major cities such as Istanbul, Ankara and Izmir, this thesis includes their views as the main sources and aims to implement the resistance and the mobilization of LGBTI+ people through space.