Edirne il merkezinde yaşayan 20-64 yaş arası yetişkinlerin geleneksel ve tamamlayıcı tedavi hakkında bilgi düzeyleri ve kullanım durumları
Knowledge and usage of traditional and complementary treatment for 20-64 years old adults living in Edirne city center
- Tez No: 544688
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ NEZİH DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmamızın amacı, Edirne il merkezinde yaşayan 20-64 yaş arası yetişkinlerin geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemleri hakkında bilgi düzeylerini, kullanım durumlarını ve etkileyen faktörleri araştırmaktır. Çalışmanın evrenini 2017 yılı ortası nüfusa göre Edirne'de yaşayan 20-64 yaş arasındaki 114.258 kişi oluşturmaktadır. Nüfusun yaklaşık %1'ine ulaşmak hedeflenerek rastgele örneklemle seçilen 1250 kişiye ulaşıldı. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan anket yardımıyla toplandı. Anket katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve tıbbi durumlarıyla ilgili 15 soru, literatür taranarak oluşturulan geleneksel ve tamamlayıcı tıp hakkındaki bilgi düzeylerini, görüşlerini ve kullanım durumlarını sorgulayan 23 soru olmak üzere toplam 38 sorudan oluşmaktadır. Katılımcıların %53,8'i (n:672) kadın, %46,2'si (n:578) erkekti. Yaş ortalaması 42,01±0,366 (minimum 20, maksimum 64) yıldı. Katılımcıların eğitim durumları %37,7'si (n:471) yüksekokul mezunu/üniversite mezunu, %29,3'ü (n:366) lise mezunu, %15,6'sı (n:195) ortaokul mezunu, %13'ü (n:162) ilkokul mezunu, %3,6'sı (n:45) okur yazar, %0,9'u (n:11) okur yazar değil şeklindeydi. Geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemleri hakkındaki bilgi düzeyleri sorulduğunda; en fazla bilgi sahibi olunduğu söylenilen yöntem %78,2 ile (n:977) fitoterapi olurken, %97 (n:1212) ile kayropraktik en az bilinen yöntem olmuştur. Katılımcıların %48.9'u (n:611) bir dönem bu yöntemlerden birini kullandığını, %51,1'i (n:639) ise hiç kullanmadıklarını ifade etmişlerdi. En sık kullanılan yöntemler fitoterapi, kupa uygulaması ve müzik terapiydi. Yöntemler hakkındaki bilgiyi en sık yakınlarından, internetten ve diğer hastalardan elde ettiklerini söylemişlerdi. Geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemleriyle ilgili 30 önergeye verilen yanıtlar değerlendirildiğinde; en çok müzik terapiyle ilgili önergelere, en az ise ozon terapiyle ilgili önergelere doğru yanıt verildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the knowledge levels, usage status and factors affecting the traditional and complementary medicine methods of adults aged 20-64 living in Edirne city center. The population of the study consists of 114.258 people between the ages of 20-64 living in Edirne according to the population in the middle of 2017. With the aim of reaching approximately 1% of the population, 1250 people were selected with random sampling. Data were collected by questionnaire prepared by the researcher. The questionnaire consisted of a total of 38 questions, including 15 questions about the sociodemographic characteristics and medical status of the participants, and 23 questions about their knowledge, opinions and usage status about traditional and complementary medicine. 53.8% (n: 672) of the participants were female and 46.2% (n: 578) were male. The mean age was 42,01 ± 0,366 (minimum 20, maximum 64) years. 37.7% (n: 471) of the participants were university graduates, 29.3% (n: 366) of high school graduates, 15.6% (n: 195) of secondary school graduates, 13% ( n: 162) primary school graduate, 3.6% (n: 45) literate, 0.9% (n: 11) illiterate. When asked about their knowledge about traditional and complementary medicine methods; the most commonly reported method was phytotherapy with 78.2% (n: 977), while chiropractic with 97% (n: 1212) was the least known method. 48.9% of the participants (n: 611) said that they used one of these methods in one period and 51.1% (n: 639) never used them. The most common methods were phytotherapy, cupping therapy and music therapy. They said that they obtained information about the methods most frequently from their relatives, from the internet and from other patients. When the answers given to 30 questions about traditional and complementary medicine methods are evaluated; the most accurate answer was given to questions about music therapy and the least correct answer was given to questions about ozone therapy.