Deneysel kolon anastomozu modelinde oluşturulan iskemi reperfüzyon hasarı üzerine glokokaliksin a'nın etkileri
The effects of glaucocalyxin A on the ischemia reperfusion injury in experimental colon anastomosis model
  1. Tez No: 544689
  2. Yazar: MEHMET ALGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ RAFET KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Mehmet ALGÜL, 'Deneysel Kolon Anastomozu Modelinde, Oluşturulan İskemi Reperfüzyon Hasarı Üzerine Glokokaliksin A'nın Etkileri' Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Antalya 2019 Giriş ve Amaç: Daha önce yapılan çalışmalarda antioksidan etkinliği gösterilen Glokokaliksin A'nın kolon anastomozu modelinde oluşturulan iskemi reperfüzyon hasarı üzerine direkt olarak tek başına etkisi araştırılmamıştır. Araştırmamızın amacı ratlarda iskemi reperfüzyon hasarında kolon anastomoz iyileşmesi üzerine Glokokaliksin A'nın etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Bu çalışmada ratlar her birinde 8 rat olacak şekilde 3 gruba şu şekilde ayrılacaktır: Grup 1 (Kontrol Glokokaliksin A (GLA) grubu) (n=8): İskemi reperfüzyon hasarı oluşturmadan (sadece mezenterik arter izolasyonu) kolon transeksiyonu ve uç-uca kolon anastomozu yapılan ve anastomoz hattına intraperitoneal olarak 10 mg/kg Glokokaliksin A verilen grup. Grup 2 (İskemi/Reperfüzyon (İ/R) grubu) (n=8): 60 dk süresince iskemi ve daha sonra 60 dk reperfüzyon uygulanmasını takiben kolon transeksiyonu ve uç-uca kolon anastomozu yapılan ve anastomoz hattına intraperitoneal olarak 0.2 ml/kg çözücü (dimetil sülfoksit) verilen grup. Grup 3 (İskemi/Reperfüzyon Glokokaliksin A (İ/R GLA) grubu (n=8): 60 dk süresince iskemi ve daha sonra 60 dk reperfüzyon uygulanmasını takiben kolon transeksiyonu ve uç-uca kolon anastomozu yapılan ve anastomoz hattına intraperitoneal olarak 10 mg/kg Glokokaliksin A verilen grup. Postoperatif 7. gün anestezi uygulanarak in vitro analitik prosedür için relaparotomi yapıldı. Anastomoz patlama basıncı ölçüldü. Anastomoz hattında histopatolojik değerlendirme, hidroksiprolin düzeyi ve doku ve serumda oksidatif hasarı göstermek için biyokimyasal analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Mehmet ALGÜL; 'The Effects of Glaucocalyxin A on the Ischemia Reperfusion Injury in Experimental Colon Anastomosis Model' University of Health Sciences Antalya Education and Research Hospital, Antalya 2019 Introduction and aim: In previous studies, the effect of antioxidant activity was not directly investigated in glaucocalyxin A on ischemia-reperfusion injury in the colon anastomosis model. The aim of our study was to investigate the effect of glaucocalyxin A on colon anastomosis healing in ischemia reperfusion injury in rats. Materials and Metods: According to this study, the rats were divided into 3 groups with 8 rats each group: Group 1 (control Glaucocalyxin A (GLA) group) (n = 8): A group who underwent colonic transection and end-to-end colon anastomosis performed without ischemia-reperfusion injury (isolation of the mesenteric artery only), and 10 mg / kg Glaucocalyxin A was administered intraperitoneally over the anastomosis line. Group 2 (Ischemia / Reperfusion (I/R) group) (n = 8): A group who underwent ischemia for 60 minutes, followed by reperfusion for 60 min and performed colon transection and end-to-end anastomosis and 0.2 ml / kg solvent (dimethyl sulfoxide) was administered intraperitoneally over the anastomosis line. Group 3 (Ischemia / Reperfusion Glaucocalyxin A (I/R GLA group) (n = 8): A group who underwent 60 minutes of ischemia followed by 60 min of reperfusion, then colon transection and end-to-end colon anastomosis were performed, and 10 mg / kg Glaucocalyxin A was administered intraperitoneally over the anastomosis line. On the postoperative 7th day, rats were anesthetized and a relaparotomy was performed for the in vitro analytical procedure. Anastomosis bursting pressure was measured. Biochemical analysis was performed to demonstrate histopathological evaluation, hydroxyproline level and oxidative damage in tissue and serum in the anastomosis line.