Çocuklarda adenotonsiller hipertrofi ile leptin, ghrelin ve IGF-1 arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Association between adenotonsillar hypertrophy and leptin, ghrelin and IGF-1 levels in children
- Tez No: 544687
- Danışmanlar: UZMAN FEYZA MEDİHA YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Adenotonsiller hipertrofiye sahip olan çocuklarda büyüme gelişme geriliği sık görülen bir durumdur. Leptin, ghrelin ve IGF-1 çocuklarda büyüme ve gelişmede rol alan önemli faktörlerdir. Bundan dolayı,“Adenotonsiller hipertrofiye sahip olan çocuklarda normal çocuklara göre büyüme gelişmeyle ilişkili olan leptin, ghrelin ve IGF-1 düzeylerinin arasındaki ilişki nasıl?”sorusu akla gelmektedir. Bu çalışmada;adenotonsiller hipertrofi varlığı ve hipertrofinin düzeyi ile çocuklarda büyüme ile ilişkili peptidler olan ghrelin ve leptin düzeyleri ve büyümeye direk etkisi olan IGF-1'in serum düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğine 15/09/2018- 15/12/2018 tarihleri arasında başvuran, 6-12 yaş aralığında olan, adenotonsiller hipertrofisi olan 42 çocuk ve adenotonsiller hipertrofisi olmayan 40 çocuk olmak üzere toplam 82 çocuk çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalardan araştırılması planlanan leptin, ghrelin ve IGF-1 düzeylerinin bakılması amacıyla 1(bir) adet boş tüpe periferik kan örneği alındıktan sonra -40 derecedeki dolapta ELİSA testi yapılan kadar muhafaza edildi. Sonrasında örnekler ELİSA testinin yapılacağı, kitlerin temin edildiği firmaya ulaştırıldı ve örnekler çalışıldı. Bulgular: Çalışmamız 15.09.18- 15.12.18 tarihleri arasında yaşları 6 ile 12 arasında değişmekte olan, 31'i (%37.8) kız ve 51'i (%62.2) erkek olmak üzere Adenotonsiller Hipertrofi/ATH grubu ve Kontrol/K grubu olacak şekilde toplamda 2 grupta ve toplam 82 çocuk ile yapıldı. Olguların yaş ortalaması 8.52±2.21'idi. Leptin düzeyi açısından 2 grup arasında yapılan istatistiksel analizler sonucunda leptin düzeyi kontrol grubunda adenotonsiller hipertrofi grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (p=0.049). Ghrelin ve IGF-1 düzeyleri açısından 2 grup arasında yapılan istatistiksel analizler sonucundaistatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamadı (p>0.05), ancak; IGF-1 düzeyinin kontrol grubunda adenotonsiller hipertrofi grubuna göre daha yüksek olduğu bulundu (Kontrol grubunda: 19.2 ng/ml, ATH grubunda: 16.6 ng/ml).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Growth retardation is a common condition in children with adenotonsillar hypertrophy. Leptin, ghrelin and IGF-1 are important factors in growth and development for children. Therefore, the question of“How is the relationship between leptin, ghrelin and IGF-1 levels associated with growth development compared to normal children in children with adenotonsillar hypertrophy?”comes to mind. The aim of this study was to investigate the relationship between the presence of adenotonsillar hypertrophy and the level of hypertrophy and the serum ghrelin/leptin levels in children and the serum levels of IGF-1, which has a direct effect on growth. MATERIALS AND METHODS: The study included 42 children with adenotonsillar hypertrophy and 40 children without adenotonsillar hypertrophy who applied to İstanbul Zeynep Kamil Women and Children Diseases Training and Research Hospital Pediatric Clinic in between 15/09/2018 and 15/12/2018. A total of 82 children were included in the study. In order to examine leptin, ghrelin and IGF-1 levels from the patients included in the study, peripheral blood samples were collected and then was maintained at the -40 degree cabinet until ELISA test. Afterwards, samples were delivered to the company where the kits to be used in the study and then leptin, ghrelin and IGF-1 levels were investigated. RESULTS: Our research was conducted between 15.09.18 and 15.12.18 on 82 children composed of 51 males (62.2%) and 31 females (37.8%) with an age range of 6-12, who was seperated into two groups which are 42 children with adenotonsillar hypertrophy in Adenotonsiller Hypertrophy / ATH group and 40 children without adenotonsillar hypertrophy in control group. The average age was 8.52 ± 2.21. Leptin levels were statistically significantly higher in the control group than the ATH group (p = 0.049). Ghrelin and IGF-1 levels were not statistically significantly difference between two groups (p> 0.05). But; IGF-1 levels were higher in the control group compared to the adenotonsillar hypertrophy group (19.2 ng/ml in the control group and 16.6 ng/ml in the ATH group).