Yazıcı Salih ve şemsiyyesi
Yazıcı Salih and his şemsiyye
- Tez No: 54473
- Danışmanlar: PROF.DR. CİHAN OKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Türk Dili ve Edebiyatı, Astronomy and Space Sciences, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
ÖZET Anadolu'da astroloji üzerine bilinen ilk Türkçe eser olma özelliğini gösteren Şemsiyye, 811 H./1408 M. tarihinde te'lif olunmuştur. Mesnevi nazım şekliyle yazılmıştır. Yazıcı Salih tarafından te'lif olunan bu eser, konusu itibariyle ilmî bir muhtevaya sahiptir. On iki bab ve her bab yirmi beş bölüm olmak üzere, toplam üç yüz bölümden oluşmaktadır. Yirmi beş bölümün konu başlıkları her ay için aynen geçerlidir. İncelememiz; Yazıcı Salih'in hayatı, Özet ve Metin olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. On iki ay ve her ayın yirmi beşer bölümü özet halinde incelememizde kullanılmıştır. Ancak eserin orijinalinde, her ay yirmi beş bölümde incelenirken biz, her bölümü on iki aya göre toplayarak daha kullanışlı hale getirmeye çalıştık. Böylece her bölüm on iki bab içinde dağınık bir halde iken bu tarz bir tasnifle toplanarak araştırmacıların istifadesine sunulmuştur. Konusunun ilmî oluşu ve Anadolu'da astroloji ile ilgili ilk eser olmasıyla orijinal olan bu eser, ilim alemine kazandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Şemsiyye, has the feature of the first known Turkish work on astrology in Anatolia, was written m 811 H./1408 M.. It was written with the versifying of mesnevi. This work, written by the wntter Salih, is scientific. It consists of 300 sections which include 12 chapters which include 25 sections. Our paper consists of 3 sections which include the life of writer Salih, Abstract and text. In our research was used 12 months and 25 part of each month as a summarry. When each month was examined in 25 sections in orgmal of the work, we tried to create more useful by accounting 12 months each section. Therefore, Each section was presented to use of researchers. As it is scientif and the first work on Astrology, it is tried to make the science^ world acquired.