China's engagements in Africa's security: The dilemma of China's non-interference policy
Çin'in Afrika'nın güvenliğine ilişkin anlaşmaları: Çin'in müdahale etmeme dışı politikasının tartışmaları
  1. Tez No: 544750
  2. Yazar: MATTHEW NCUBE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET UĞUR EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
This thesis delves into an ongoing international debate of China's role in international security by discussing China's motivations in becoming more actively involved in African security matters. The thesis problematizes the notion that China is a 'victim' of its economic success that has compelled it to address security threats in Africa. While this is an important starting point for making sense of contemporary China-Africa security relations, it hinders a holistic evaluation of China's security aims as it makes China a mere reactive actor. The thesis addresses this by treating China as a rational actor whose security policies reflect China's assertiveness and quest to assume a greater role in global security. To move beyond this hypothesis of 'victimhood', the thesis uses Realism as a premise of the thesis. This allows for exploration of other explanations as well, which include geo-political factors and the importance of Africa for China's military diplomacy. A rising phenomenon of international competition for access and/or control of African ports is also given special attention in this research. Another key issue addressed here is China's policy of non-interference in relation to an increasingly active security policy. The thesis argues that China is skilfully pursuing its interests while claiming to be promoting African-led multilateral efforts. While developing new initiatives, such as the China-Africa Defence Forum, to influence the continent's security agenda, China is treading carefully not to deviate from its non-interference principle.
Özet (Çeviri)
Bu tez, Çin'in Afrika güvenlik konularına daha aktif bir şekilde dahil olmasındaki motivasyonlarını tartışarak, uluslararası güvenlik alanında Çin'in rolü hakkında devam etmekte olan uluslararası tartışmayı araştırmaktadır. Bu tez, Çin'in ekonomik başarısının“mağduru”olup, Afrika'daki güvenlik tehditlerini ele almaya sürüklendiği düşüncesini sorunsallaştırmaya çalışmaktadır. Bu, çağdaş Çin-Afrika güvenlik ilişkilerini anlamlandırmak için önemli bir başlangıç noktası olmakla birlikte, tez ayrıca Çin'in güvenlik motivasyonları hakkındaki tatışmaların çok kutuplaştığını vurgulamaktadır. Bu“mağduriyet”hipotezinin ötesine geçmek için, realizm, özellikle klasik ve savunmacı realizm tezin temeli olarak kullanılmıştır. Bu durum, jeo-politik faktörler ve Afrika'nın Çin'in askeri diplomasisi için önemini de içeren diğer açıklamaların da incelenmesine izin vermektedir. Bu araştırmada Afrika limanlarına erişim ve / veya kontrol için uluslararası rekabet olgusuna da dikkat çekilmiştir. Burada ele alınan bir diğer önemli konu da Çin'in giderek aktif güvenlik politikası hususundaki müdahale etmeme politikasıdır. Bu tez, Çin'in kendi çıkarlarını ustalıkla takip ederken, Afrika önderliğindeki çok yönlü çabaları desteklediğini savunmaktadır. Çin, müdahale etmeme ilkesinden sapmamak için dikkatle ilerlerken, kıtanın güvenlik gündemini etkilemek için Çin-Afrika Savunma Forumu gibi yeni inisiyatifler de geliştirmektedir.