Neorealizm çerçevesinde Çin'in Güney Kafkasya politikaları
China's South Caucasus policies within the framework of neorealism
- Tez No: 1007030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBALA LALE KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Güney Kafkasya'ya yönelik politikaları neorealist bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Çalışma, Güney Kafkasya'nın tarihsel, jeopolitik ve stratejik özellikleri nedeniyle bölgesel ve küresel güç rekabetine açık bir alan olduğunu ve Çin'in son yıllarda artan varlığının bu rekabet dinamiklerini daha karmaşık hâle getirdiğini ortaya koymaktadır. Neorealist perspektiften bakıldığında, devletlerin güvenliklerini sağlama ve göreli güçlerini artırma çabaları, Çin'in bölgeye yönelik politikalarının temel belirleyicileri arasında yer almaktadır. Bu tez, Çin'in Güney Kafkasya'ya olan ilgisinin yalnızca ekonomik nedenlerle açıklanamayacağını; bölgenin Asya ile Avrupa arasındaki kara bağlantılarında stratejik bir geçiş alanı olması nedeniyle jeopolitik ve güvenlik boyutları da içerdiğini savunmaktadır. Çin, Kuşak ve Yol Girişimi çerçevesinde bölgeye yönelik altyapı, lojistik ve ticaret odaklı yatırımlarını artırmakta; ancak bu faaliyetleri doğrudan askerî güç kullanımından bilinçli biçimde uzak tutmaktadır. Neorealist teori açısın-dan bu durum, Çin'in sert güç kullanımının yaratacağı maliyetlerden kaçınarak, daha düşük profilli ve uzun vadeli nüfuz mekanizmaları aracılığıyla güvenliğini ve göreli gücünü artırma stratejisi olarak değerlendirilmektedir. Çalışmada ayrıca, Çin'in Güney Kafkasya'daki varlığının Rusya, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri gibi diğer küresel aktörlerin bölge politikalarıyla etkileşim içinde olduğu vurgulanmaktadır. Bu çok aktörlü yapı, bölgede güvenlik ikileminin yalnızca askerî araçlar üzerinden değil, ekonomik ve jeostratejik kapasite artışları yoluyla da yeni-den üretildiğini göstermektedir. Çin'in bölgesel hegemonya kurmaya yönelik açık bir strateji izlemekten ziyade, mevcut güç dengelerini gözeten temkinli ve kademeli bir yaklaşım benimsediği sonucuna ulaşılmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, Çin'in Güney Kafkasya'ya yönelik politikalarının, neorealist kuramın öngördüğü şekilde güvenlik, güç dengesi ve nüfuz alanı genişletme hedefleri doğrultusunda şekillendiğini ortaya koymakta; bölgenin Çin açısından çok katmanlı bir jeopolitik önem ta-şıdığını göstermektedir. Çalışma, bu çerçevede Kenneth Waltz'un savunmacı neorealist yaklaşımını temel alarak, Çin'in Güney Kafkasya'daki ekonomik ve güvenlik temelli faaliyetlerinin bölgedeki güç dengesi ve güvenlik dinamiklerini nasıl dönüştürdüğünü sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the policies of the People's Republic of China toward the South Caucasus from a neorealist perspective. It argues that the South Caucasus is a region open to regional and global power competition due to its historical, geopoli-tical, and strategic characteristics, and that China's increasing presence in recent years has added a new layer of complexity to these competitive dynamics. From a neorealist perspective, states' efforts to ensure their security and to enhance their relative power constitute key determinants of China's policies toward the region. This thesis contends that China's interest in the South Caucasus cannot be explained solely by economic considerations; rather, it also encompasses geopolitical and security dimensions stemming from the region's strategic role as a transit corridor connecting Asia and Europe. Within the framework of the Belt and Road Initiative, China has expanded its infrastructure, logistics, and trade-oriented investments in the region while deliberately refraining from direct military involvement. From a neorealist standpoint, this approach can be interpreted as a rational strategy aimed at increasing China's security and relative power through low-profile and long-term influence mechanisms, thereby avoiding the high costs associated with the use of hard power. The study further emphasizes that China's presence in the South Caucasus interacts with the regional policies of other major actors, including Russia, the European Union, and the United States. This multi-actor environment illustrates that the security dilemma in the region is reproduced not only through military me-ans but also through the expansion of economic and geostrategic capacities. The findings suggest that China has adopted a cautious and gradual approach that takes existing power balances into account, rather than pursuing an explicit strategy of regional hegemony. Overall, this study demonstrates that China's policies toward the South Caucasus are shaped by objectives related to security, balance of power, and the expansion of influence, as anticipated by neorealist theory, and that the re-gion holds multilayered geopolitical significance for China. Building on Kenneth Waltz's defensive neorealism, the thesis addresses the core question of how China's economic and security-related engagement in the South Caucasus reshapes regional power balances and security dynamics.