Vergi mükellefinin hakları açısından bilgi verme ödevi
The duty to give information in terms of taxpayer rights
- Tez No: 544788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yapılan çalışmada mükellef haklarının büyük bir kısmının aslında Türk vergi hukukunda düzenlenmiş olmasına rağmen, bunların sistematik bir bütün halinde yazılmadığı görülmüştür. Çağdaş ülkelere kıyasla mükellef odaklı yaklaşım ülkemizde tam olarak oturmamıştır. Bunun için sistemli bir kanuni düzeltmenin yapılmasına, kapsamlı bir“Mükellef Hakları Bildirgesi”nin hazırlanmasına ve bu konu ile ilgili bir kurumun oluşturulmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study shows, although the majority of taxpayer rights are regulated under the Turkish tax law, they are not written down as a systematic whole. Compared to the modern countries, taxpayer focused approach is not settled precisely in our country. Thus, performing a systematic legal correction, preparing a comprehensive“Taxpayer Bill of Rights”, and forming an institution on this subject are needed.