Türk vergi hukukunda kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in Turkish tax law
- Tez No: 658212
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BAŞARAN YAVAŞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Uluslararası alanda ve Avrupa Konseyi düzleminde uzun yıllardan beri kişisel verilerin korunmasına ilişkin hukuki düzenlemeler yürürlüktedir. Türkiye'de, Anayasa'nın 20. maddesi ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile konu hakkında farkındalığın artmasına karşın uygulamada, özellikle de söz konusu Kanun'un kısmi ve tam istisna maddeleri bakımından vergi mükellefleri açısından olası belirsizlikler söz konusudur. Mükellefler ve diğer ilgililer hakkında vergilendirme amacıyla toplanan bütün bilgi ve veriler de“kişisel veri”kapsamında olduğundan, vergi mükellefini Anayasa'da yer alan temel hak ve özgürlüklerin dışında tutamayız. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun 28. maddesi uyarınca kısmi istisna kapsamında kalan, vergi ile ilgili kişisel veri işlemenin de orantılı olması gerekmektedir. Her somut olayda amaç ve araç arasında bir ölçüsüzlük olup olmadığını incelemek gerekecektir; her ölçüsüzlük hakkın ihlaline neden olacaktır. Anayasa Mahkemesi'nin ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kişisel verilerin korunması ve vergi hukuku ile ilgili kararlarını incelediğimizde, her ne kadar idareye belli bir takdir marjı tanınmış olsa da kişisel verilerin işlenmesinde amaç ile araç arasında ölçülülük ilişkisi her somut olayda aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
For many years, the protection of personal data has been in force in the international arena and at the level of the Council of Europe. In Turkey, with the enactment of Article 20 of the Constitution and Law No. 6698 on the Protection of Personal Data, awareness about the issue has increased, as well as possible uncertainties regarding the taxpayers, especially in terms of partial and full exception articles of the said Law. As a result, we cannot exclude taxpayers from the fundamental rights and freedoms in the Constitution, as all information and data collected for tax intelligence purposes regarding taxpayers and other interested parties are also covered by“personal data”. Pursuant to article 28 of the Law No. 6698, it should be proportional to the taxrelated personal data processing business, which is covered by the partial exception. In each concrete case, it will be necessary to examine whether there is an inconsistency between purpose and tool; any inconsistency will cause a violation of the right. When we examine the judgments of the Constitutional Court Decisions and ECtHR regarding tax law and personal data, although a certain margin of appreciation has been given to the administration, the relationship between proportionality and purpose is sought in every concrete case.