Gider bütçesinin uygulanmasında cezai ve hukuki sorumluluk
Criminal and legal responsibility in the implementation of the expense budget
  1. Tez No: 544797
  2. Yazar: GÖKÇE ZÜBEYDE DURMAZ KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER ERTUNÇ ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmanın amacı; yeni kamu mali yönetim sisteminin uygulamaya konduğu tarihten itibaren geçen bu on yıllık sürede ne kadar etkin şekilde işlediğini incelemektir. Bu incelemeyi yaparken eski sistem ve yeni sistem ile getirilen yenilikler karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmayla hedeflenen, kamu mali yönetim sisteminin ilk ortaya çıktığı zamandan günümüze kadar geçirdiği değişimleri, dünden bugüne sistemin güçlü ve zayıf yönlerini göstermektir. Çalışma; sistemin kullanıcıları ve uygulayıcıları yani yeni kamu mali yönetim sisteminin içinde yer alan aktörlerin görev ve yetkileri ile artan sorumluluklarını yani bu yeni sistemi ne kadar benimsediğini teoride incelemekle kalmamış aynı zamanda uygulama örneklerine de yer vererek daha gerçekçi sonuçlara ulaşmayı yöntem olarak benimsemiştir. Böylece hem teori hem de uygulamayı bir araya getirerek en anlaşılır biçimde çalışmanın amacı olan yeni kamu mali yönetiminin etkililiği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the efficiency of the new public financial management system been over the last 10 years. While conducting this examination, the old system and the innovations that came with the new system are compared. The purposes of this comparison are to reveal the transformations it has undergone since the emergence of the new public financial management system to current date, and to show the system's weaker and stronger points. This study has not investigated only the users and appliers, whom are the actors of the new public financial management system, their duties and the jurisdictions as well as their raising responsibilities and their adoption of this system in theoretical basis. This study includes examples of applications as it aims to reveal more realistic results. By bringing the theoretical and application information together, this study deals with the efficiency of the public financial management.