11-15 yaş balerinlere uygulanan kuvvet ve denge antrenmanlarının bale performansına etkisi
The effect of strength and balance training on ballet performance for 11-15 years ballerinas
- Tez No: 544808
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKA PEHLEVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bale ve Dans, Spor, Ballet and Dance, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmada ortaokul bale öğrencilerinde geleneksel öğretim programlarına ek olarak uygulanan özel kuvvet ve denge antrenmanlarının öğrencilerin denge, izometrik ve izokinetik kuvvet ile bale performansı üzerine etkisini öntest-sontest yöntemiyle incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı'ndan 30 Kız bale öğrencisi (uygulama 15, kontrol 15) katılmıştır. Araştırmaya katılanların antropometrik ölçümleri ile izokinetik ve izometrik kuvvet değerleri ve baleye özgü performans bileşenlerinin hareket analizi ile pedobarografik ölçümler Mersin Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Biyomekanik ve Fiziksel Performans Laboratuvarı'nda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to examine with pretest- post test the supplemental specific strength and balance training in addition to classical ballet class in ballet students balance, isokinetic, isometric strength and ballet performance. 30 ballet students (experimental 15, control 15) from Mersin University State Conservatory Ballet Department participated in the study. The anthropometric measurements of the participants, the isokinetic and isometric strength values, the motion analysis of the ballet-specific performance components and pedobarographic measurements were determined in the Biomechanics and Physical Performance Laboratory of Mersin University Physical Education and Sports School.